Čtyřiadvacetiletý český olympionik z TJ Sokol Karolinka tak má z evropských šampionátů už celkem pět cenných kovů: z ME 2011 stříbro ve dvojboji a zlato z nadhozu, loni byl v Turecku v nadhozu druhý.

Titul nejsilnějšího muže kontinentu obhájil Ruslan Albegov z Ruska, druhý byl v závěrečné soutěži šampionátu nad 105 kg Arťom Udačkin z Ukrajiny. Oba v součtu dostali nad hlavu 442 kg, ruský vzpěrač však vyhrál díky tomu, že je o 14 kilogramů lehčí. Jiří Orság za oběma přemožiteli zaostal výkonem 422 o rovných dvacet kilogramů a nedostal se na svá osobní maxima. V nadhozu vzepřel 237 kg, tedy o dva méně než na londýnské olympiádě, a ve dvojboji na loňských hrách na cestě za 7. místem dokázal pokořit o čtyři kg více než tentokrát. „V trhu jsem zvedl pouze základ 185 kilogramů, další dva pokusy na 190 nevyšly. Byl jsem pátý, ale vím, že mám tradičně silnější nadhoz a v něm se povedl útok na stupně vítězů," komentoval svoje vystoupení na evropském šampionátu Jiří Orság. „Základ byl jistý na 230, soupeři ztráceli a dal jsem i 237 a nakonec jsem atakoval český rekord v nadhozu," pokračoval 24letý borec, jenž loni skončil sedmý na OH v Londýně.

Na 37 let starý výkon 242,5 kilogramu Jana Nagye ale nakonec Jiří Orság nedosáhl. „Už jsem ho zkoušel vymazat z tabulek v březnu na lize v Sokolově, teď to byl druhý pokus. Tak snad napotřetí mi to vyjde," pousmál se Orság. Borec z TJ Sokol Karolinka byl rád, že šampionát v Tiraně zvládl bez jakýchkoliv problémů. „Nikdo z nás moc nevěděl, do čeho v Tiraně jdeme. Albánie je poměrně exotická destinace i pro vzpírání, ale snažili se tu. Komplikací bylo, že hotel je čtyřicet kilometrů od haly, kde se závodilo. Dávali jsme si tu pozor i na jídlo, ale vše dopadlo dobře," dodal spokojeně čerstvý medailista z mistrovství Evropy Orság.

Vzpěra Jiří Orság na olympijských hrách v Londýně s maminkou, bratrem a sestrou.

Vzpěra Jiří Orság na olympijských hrách v Londýně s maminkou, bratrem a sestrou. Foto: archiv Jiřího Orsága