Výkon je to o to cennější, že pouhé dva týdny před tím dokázal valašský běžkař zvládnout i 63kilometrový Tartu maratón Estonsku, který je stejně jako Vasův běh zařazen do maratonských běhů prestižní federace World loppet federation.

Pro Jana Talaše, který je držitelem tří zlatých medailí federace World loppet (každá se dává za deset odjetých závodů vždy v jiné zemi, z toho jeden závod musí být mimo Evropu) to byl již jeho třetí Vasův běh v kariéře. A stejně jako ty dva předchozí si jej i tentokrát dokonale užil. „Ve Švédsku jsem byl už potřetí a i tentokrát jsem byl moc spokojený. Člověk tam pokaždé zažije na vlastní kůži nádhernou atmosféru, krásnou přírodu. O všechno je při závodech perfektně postaráno, prostě paráda,“ pochvaloval si Jan Talaš účast na legendárním podniku, který odjel již svůj 87. (!) ročník.

Úžasné: na startu skoro 16 tisíc závodníků

Na 90kilometrové trati, která měla start ve městě Berga a cíl ve městě Mora, podal 64letý sportovec obdivuhodný výkon. V závodě, který se jel v teplotě minus 17 stupňů, se mezi bezmála 16 tisíci běžci z celého světa umístil v osmé tisícovce (přesně na 7749. místě), a to výsledným časem 8 hodin a 7 minut. „S výsledkem i časem jsem určitě spokojen. Na startu to bylo hrozně těžké, když se skoro najednou vyvalilo na trať šestnáct tisíc běžců, to byl těžký boj o místo. Jinak to bylo při závodě celkem v pohodě,“ popisuje sportovec svoje vystoupení na Vasově běhu. Postupem času a s přibývajícími kilometry se dokonce závodnická pohoda Jana Talaše zlepšovala. „Závod to byl určitě těžký, ale zvládnout se to dalo. Neměl jsem žádnou výraznější krizi. Dokonce jsem v posledních třiceti kilometrech předjel asi 300 soupeřů, takže jsem měl síly rozloženy dobře,“ zhodnotil svoji třetí účast na legendárním závodě závodník, jenž také trénuje sportovní gymnastiku v Sokole Vsetín.

Uskuteční se sen o Austrálii?

V zimní sezoně 2010–2011 tak Jan Talaš stihl hned tři maratonské závody, které se započítávaly do běhů World loppet – domácí Jizerskou padesátku, maratón v Estonsku a nyní Vasův běh ve Švédsku. Nyní je čas na odpočinek od lyží, ale rozhodně ne od sportu. „Už se těším, jak si zajezdím na kole po našich krásných valašských kopcích,“ plánuje si Talaš další aktivity.

Jedna zimní sezona je u konce, a zdá se, že další je ještě daleko. Jenže kdepak. Někde v podvědomí už majitel tří zlatých medailí World loppet federation pomalu začíná myslet na další zimní závody, které by ještě rád do své sbírky získal. Za patnáct let, co jezdí dálkové maratony, už si Jan Talaš zazávodil v mnoha zemích – například Německo, Švýcarsko, Rakousko, Norsko, Švédsko, Itálie, Finsko, Polsko. Závody si vyzkoušel i mimo Evropu – v USA, Kanadě nebo v Japonsku. Ale jeden velký závod a jedno velké dobrodružství mu stále chybí. Jediný světadíl, na kterém se jezdí závody World Loppet, a na kterém ještě Talaš nejel, je Austrálie. A právě tam se momentálně upíná největší sen tohoto vsetínského sportovce. „Moc rád bych se tam podíval a odjel tam závod,“ zasnil se závodník. „Nebude to však jednoduché. Je to přeci jen trochu z ruky a finančně to bude hodně náročné. Věřím, že to nějak vyjde a že se tam podívám a odjedu si tamní závod,“ dodává s úsměvem Jan Talaš.