Jako první z výčtu posledních závodů této zimní sezony však krátce přichází na řadu závody České obce sokolské ve Studenci. Tam se Jan Talaš ze vsetínského Sokola umístil na pěkném druhém místě v klasice na 5 kilometrů. Během těchto sokolských závodů se Jan Talaš dostal jako divák na mistrovství světa v klasickém lyžování do Liberce a nemohl si to vynachválit. „Byl to opravdu pěkný zážitek. Všechno bylo perfektně připravené, tratě byly přehledné a doprava mezi jednotlivými středisky fungovala taky dobře. Fakt jsme si to užili,“ pochvaloval si valašský sportovec světový šampionát v Liberci.

V Polsku stihl dva závody za dva dny

Další dva závody se počítají mezi další velké sportovní skalpy dálkového běžce ze Vsetína. V polovině března absolvoval dva dlouhé maratóny počítající se do závodů federace World Loppet v Polsku a na konci března ukončil sezonu 08 – 09 tradičním „batůžkovým“ během v Norsku.

Pojďme se nejprve podívat na dvojzávod v Polsku v Jakuszycích. První den víkendu v sobotu se jelo 46 kilometrů klasicky. Ve své kategorii nad 60 let skončil závodník vsetínského Sokola na parádním 68. místě a trať zajel v čase 4:19 hodin. Hned o necelých 24 hodin později jel 62letý Jan Talaš další dálkový závod, tentokrát na 30 kilometrů bruslením. A vedl si opět dobře, když se dostal se svým časem pod dvě hodiny (1:58 hodin). „První den se jela klasika v celkem špatném počasí, byla hustá mlha a nebylo to úplně ideální. Druhý den jsem se na bruslení cítil o něco lépe, žádnou zvláštní únavu z předchozího dne jsem necítil. Měl jsem i dobře namazáno, byl to prostě vydařený víkend,“ pochvaloval si Talaš start na dvou dálkových závodech v Polsku. Jeden z těchto dvou podniků se Talašovi počítal do třetí desítky absolvovaných dálkových závodů federace World Loppet jako číslo 28 (druhý se už počítá do další desítky, v každé desítce musí být každý závod z jiné země).

V Norsku ukončil sezonu s batůžkem

Závod s číslem 29 absolvoval Jan Talaš na severu Evropy v Norsku na podniku nazvaném Birkebeiner, který měl 54 kilometrů a jel se klasickou technikou. A byla to důstojná tečka za skvělou a povedenou sezonou. Na tradičním „batůžkařském“ závodě vsetínský běžec opět obstál na jedničku a vyjel si další, již 29., závod do své sbírky. „Byl to klasický závod na konci sezony, který se vždy jede s batohem na zádech. To je taková rarita. Tady v Norsku se to jede vždy na zádech s batohem, který musím mít nejméně 3,5 kilogramů,“ vysvětluje Jan Talaš zajímavost závodu v Norsku, který pravidelně ukončuje sezonu. A co že si sebou vezl v batůžku? „Hlavní podíl váhy dělala láhev s pitím, měl jsem tam i nějaké oblečení a dovažoval jsem to vosky na lyže,“ prozradil běžkař. Sportovec ze vsetínského Sokola dojel v Norsku ve své kategorii mezi bezmála šesti sty běžci na pěkném 315. místě a závod, kterého se účastnilo neuvěřitelných čtrnáct tisíc běžců z celého světa, si moc pochvaloval. „Podmínky byly celkem těžké, občas zafoukal velmi silný vítr a celkem vrzy se rozjezdila dobrá stopa. Celkově jsem s průběhem závodu i umístěním velmi spokojen, mezi běžci z lyžařských velmocí Švédska a Norska je to dobré,“ poznamenal Jan Talaš k závodu, který znamenal 29. započítaný závod do sbírky.

Třetí zlatá medaile je na dosah

K získání třicátého absolvovaného závodu a tím pádem třetí zlaté medaile zbývá vsetínskému vytrvalci již jeden závod. Musí to být v zemi, která ještě ve třetí desítce závodů nefiguruje. Možnosti jsou jasně dány. „Zbývá Japonsko a Austrálie, která se jede v srpnu, ale je mimořádně finančně náročná. Rád bych tam i do Japonska letěl, ale to by se musel ukázat nějaký štědrý sponzor,“ směje se věčně dobře naložený sportovec. A hned pokračoval s výčtem reálnějších destinací, kde by mohl dokončit třetí desítku závodů série World Loppet. „V této desítce ještě nemám Finsko a Švédsko, takže v nadcházející sezoně bych rád odjel něco v těchto zemích,“ plánuje si Jan Talaš.