Jen pár dní po oslavách svých jedenadvacátých narozenin usedl Miroslav Jakeš za volant soutěžního Mitsubishi Lancer EVO IX, aby se popasoval s tratí okolo Šternberku. Devět rychlostních zkoušek se 77 ostrými kilometry zajel jezdec z Hutiska – Solance na výbornou. Třikrát zajel druhý nejrychlejší čas a nejhorším umístěním bylo páté místo. Vyrovnaná jízda tedy po právu vynesla Jakeše do popředí výsledků. „Výsledek je pro nás super. Mirek opět ukázal, že má na to bojovat se soupeři a ne se jim jenom dívat na záda. Ze strany syna to byla skvělá jízda,“ pochvaloval Mirka jeho otec Karel Jakeš. „V průběhu závodu nám vše vycházelo. Auto fungovalo perfektně a my jsme si závod užívali. Je to výsledek, o kterém dlouho sníte. Neporažený zůstal pouze Roman Kresta, což je pan jezdec,“ podělil se o dojmy ze závodu Mirek Jakeš.

Do Šternberka odcestovala i dvojice Jaromír Tomaštík – Jaroslav Vrečka, která stejně jako ve Vyškově usedla do Subaru Impreza WRC. Po první třetině závodu byl klasifikovaný na začátku druhé desítky absolutní klasifikace. Po 4. RZ dokonce poskočil na 8. místo. Potom ale přišla jezdecká chyba, kdy posádka zbořila retardér, následovala penalizace a s ní lehký propad ve výsledcích. Do závěru sprintu se Tomaštíkovi podařilo prokousat pro bod za absolutně 15. místo. Ve třídě S/2 bodoval vsetínský jezdec druhým místem. Jedno místo v absolutním pořadí za Tomaštíkem s Vrečkou dokončili šternberský sprint meziříčští Jaroslav Pešl a Richard Lasevič. Suma sumárum v cíli byla posádka Pešl – Lasevič klasifikována na 16. místě absolutně a ve třídě N4 obsadila dvojice pěkné 8. místo.

Bíložluté Subaru Impreza STi z JT Říha group rally team měl připravené pro závod Tomáš Růžička, kterého naviguje Jan Jurčík. „První kolo erzet jsem se nemohl dostat do tempa, z čehož jsem byl dost rozladěný. Pak už to ale šlo. Pěkně jsme si zazávodili, auto jsme dovezli v pořádku až do cíle a bez jakýchkoliv škrábanců, a to bylo pro nás velmi důležité. Ve finále jsme získali i pohár za třetí místo ve třídě, takže jsme spokojeni,“ uvedl po závodě Tomáš Růžička. Vedle pohárového umístění ve třídě S/2 dokončili Růžička s Jurčíkem předposlední sprint sezony na 20. místě absolutně.

Cílovou rampou projela i další posádka z našeho regionu. Rožnovský Jakub Klestil se s Mitsubishi Lancer EVO IX sžívá a výsledky se pomalu dostavují. Ve Šternberku jej navigoval Lukáš Karlík a společně dokončili sprint na 24. místě absolutně a 13. místě ve třídě N4. Dvojice Pavel Dohnal – Jiří Blažek s Mitsubishi Lancer EVO IX nezačala v soutěži nejlépe. Rozhození z úvodní erzety jezdce hodně poznamenalo a snaha o dobrý výsledek se rychle rozplynula. „Na první zkoušce jsme dvakrát lehce bourali. Nejprve jsem se nedokázal vměstnat mezi svodidla, kde mi navíc zhasl motor. Jen o pár kilometrů dále jsme pro změnu skončili v příkopě. Po fatální úvodní zkoušce jsme tedy začínali z chvostu startovního pole. I když dali mechanici auto v servise do pořádku, nebylo již o co bojovat. Proto jsme se jako staří páni vezli v klidu bez okolního tlaku. Musím smeknout klobouk před organizací soutěže. Perfektně uspořádaná soutěž,“ adresoval pochvalu pořadatelům Pavel Dohnal. V cíli byla dvojice Dohnal – Blažek klasifikována na 31. místě absolutně a ve třídě N4 jim náleží 15. místo.

Spokojená odjížděla ze Šternberka i posádka Jiří Ševeček – Pavel Fišer startující s Renaultem Clio Sport ve třídě SA/2. Meziříčský jezdec si ve finále dojel pro pohár za 2. místo ve třídě. Také dvojice Martin Hrachovec – Hana Vránská Sichová se Škodou 130 RS se vracela domů obohacena o poháry. „Na předposlední soutěž seriálu K4 Poháru ČR v rally jsme se těšili, protože zdejší tratě se nám líbí. Jedinou podmínkou k hladkému průběhu bylo hezké počasí bez deště. To se nám splnilo, a tak jsme mohli zabojovat o body do celkového hodnocení. To jsme v silné konkurenci dle možností splnili,“ svěřil se v cíli Martin Hrachovec.

Ve stejné třídě jako Hrachovec úspěšně startovali i další zástupci našeho regionu. Josef Palacký s Tomášem Výmolou na Škodě 120 S Rallye bodovali čtvrtým místem a rodinná posádka Roman a Diana Vaňkovi obsadila ve třídě se Škodou 130 RS páté místo. V Jeseníkách startoval také vsetínský Martin Kašík s Karlem Uhříkem. Posádka usedla do Škody Felicie ve třídě A5 a závod pro ně byl spíše trápením. Přesto si dojela pro 3. místo ve třídě.

Poslední dvojicí, hájící barvy našeho regionu, která dokončila sprint, byla dívčí posádka Petra Filipová – Veronika Teplá na Renaultu Clio. Obě holky potrápila technika a nefunkční interkom. Přesto soutěž dokončily na 7. místě ve třídě SA/2, více je však potěšilo umístění v ženské kategorii, kde Petra s Lenkou obsadily 3. místo.

MIROSLAV VEBR