Zatímco mistrovství republiky v rally (velký mistrák) měl svoji derniéru o předminulém víkendu při Rally Bohemia, závěrečný díl MČR v rallysprintu se jel o uplynulém víkendu na Valašsku.

Vsetínské Würth Partr rally, která byla posledním osmým podnikem sprintového mistrovství, se povětšinou s úspěchem účastnilo také neuvěřitelných šestnáct posádek z našeho regionu. Nyní se podívejme na trojici Valachů, kterým se podařilo proniknout do první dvacítky absolutního pořadí.

Určitě nejlepší soutěž zažil Jaroslav Orsák, který se spolujezdcem Karlem Vajíkem dokázal uhájit průběžnou vedoucí pozici v šampionátu před Josefem Petákem. Ve vsetínské rally dojel se svým Mitsubishi Lancer EVO IX druhý za vítězným Valouškem a celkově se tak radoval z titulu rallysprintového krále. „Šli jsme do závodu s tím, že výborným výsledkem oslavíme titul rallysprintového šampiona. První kolo erzet nám vyšlo dobře, ale s osychající tratí šel dopředu Pavel Valoušek. My si pak jen hlídali naši pozici. Celá sezona v malém mistráku byla letos velmi dobrá a jsem rád, že jsme titul mohli slavit na domácí půdě,“ radoval se Jaroslav Orsák, jenž si kromě druhého místa absolutně připsal i 1. místo ve skupině N, třídě N4 a kategorii juniorů.

Skvělý výkon předvedla na domácích tratích i posádka Miroslav Jakeš – Tomáš Jakeš na voze Mitsubishi Lancer EVO IX. Osmé místo absolutně, šesté ve třídě N4 a druhé místo mezi juniory v tak obrovské konkurenci je pro mladého pilota parádním skalpem.

Však si to také mladík z Velkých Karlovic náležitě vychutnával. „Byla to skvělá soutěž a my si ji maximálně užívali. Auto fungovalo bez problémů. Pouze na 6. RZ jsme kousek před cílem chytili defekt a trošku zde ztratili. S umístěním jsme spokojeni, i když bychom byli raději, kdybychom dojeli o jednu příčku hůře a Roman Michalík svou výborně rozjetou soutěž dokončil.“

Do první dvacítky absolutního pořadí se vměstnala ještě jedna valašská posádka – a sice ta ve složení Tomáš Kubiš – Karel Kubiš (Mitsubishi Lancer EVO VII). Rodinná posádka otce se synem dojela na 19. příčce absolutně a 13. ve třídě N4. „Poslední sprint sezony se nám moc líbil, i když počasí moc nepřálo a trať byla velmi uklouzaná. Od páté rychlostní zkoušky jsme měli problémy s brzdami, ale nakonec jsme dokázali dokončit celý závod. Malou perličkou jistě je, že jsme prakticky celý závod jeli na oči, proto jsme i z tohoto pohledu s výsledkem maximálně spokojeni,“ zhodnotil domácí soutěž Tomáš Kubiš.

MIROSLAV VEBR