„I pro nás je to trochu překvapení. Nečekali jsme, že nám to půjde tak dobře. Hodně nám ale pomohl hned úvodní závod sezony v Lužických horách, který jsme vyhráli,“ připomněl Jakeš parádní vstup do nového ročníku. Jak je však celý šampionát vrtkavý, to ukázal hned následující podnik na Kopné, odkud se vracel naopak s prázdnou.

„Hned v cíli první rychlostní zkoušky nám odešla spojka a dál jsme pokračovat nemohli. Hodně nás to mrzelo. Vždyť se jednalo téměř o domácí podnik,“ vybavuje si teprve 22letý soutěžák. Jak na tom tedy doopravdy je, měl odhalit třetí závod domácího mistrovství v jednodenních soutěžích v Krkonoších. „Zprvu to z naší strany příliš dobře nevypadalo a první polovina závodu nebyla podle našich představ,“ přiznává Jakeš.

Jenže postupně našel potřebný rytmus, začal stoupat výsledkovou listinou a po havárii dosavadního lídra šampionátu Tarabuse dokonce převzal žezlo v průběžné klasifikaci. „Hodně mi nahrály i výpadky soupeřů. A tím nemyslím jen Míru Tarabuse. Třeba i Valda měl dvakrát problémy s autem a nedojel. Favority na prvenství bych proto hledal jinde,“ nechce se dostávat valašský pilot pod zbytečný tlak.

Nemluvě o tom, že do konce ročníku ještě opravdu zbývá spousta podniků. Hned ten nadcházející se jede už tuto sobotu na Vysočině. „Opět bychom rádi skončili někde na špici. Sezonu máme rozjetou dobře a nahoře se chceme udržet co nejdéle,“ netají se smělými plány pilot vozu Mitsubishi Lancer Evo, který však přece jen s poněkud starší technikou hůře konkuruje silnějším speciálům WRC a S2000.

Na druhou stranu se může opřít o nedocenitelné zkušenosti navigátora Petra Grosse. Dvorní spolujezdec Romana Kresty totiž pomáhá mladému talentu stoupat mezi tuzemskou elitu. „Je to nejlepší navigátor, který u nás jezdí. Pro mě je to obrovská výhoda,“ nezastírá Jakeš, jemuž samotný Kresta dokonce pomáhá i s optimálním nastavením vozu.

A jak se vůbec toto spojenectví zrodilo? „Roman nám pomáhal už loni. Paradoxně nám však pomohl teprve odchod našich tehdejších sponzorů na konci loňského roku. Lidé okolo Romana nám totiž pomohli zajistit rozpočet na tento ročník, začal se mnou jezdit Petr Gross a především díky týmu lidí okolo sebe mohu poprvé v kariéře absolvovat kompletní malý mistrák,“ pochvaluje si dosavadní lídr šampionátu.