Třiadvacetiletý student ostravské Vysoké školy báňské na vývoji zařízení strávil stovky hodin. Funkční mechanismus se stal i předmětem jeho bakalářské zkoušky. Výsledek? Práce byla školou vyhodnocena jako jedna z nejlepších. „K vynoření, stejně jako u skutečné ponorky, slouží stlačený plyn. Modeláři u obdobných systémů modelů plní balastní nádrž, pomocí níž se ponorka ponořuje a vynořuje, speciálním sprejem nebo kompresorem. Mě napadlo použít sifonové bombičky,“ říká Oto Gerža.

Jeho řešení je levnější a umožní i několikanásobně větší počet ponoření a vynoření plavidla. Než se mu ovšem mechanismus podařilo vtěsnat do útlého trupu modelu v měřítku 1:72, musel vyřešit celou řadu technických detailů. „Na modelu jsem také stihl zabudovat svítivé diody, takže v Rakousku nechyběly ani noční jízdy s osvětlenou velitelskou věží,“ pokračuje Gerža.

Skutečnost, že stejný plastikový model v plně funkční podobě v Neulenbachu nikdo z modelářů nepředvedl, ho prý udivila. „Řada modelářů v celém světě se o to snaží,“ vysvětlil. Prezentaci svého nápadu v Rakousku hodnotí Oto jako velmi úspěšnou. Podobné technické řešení ponoru tam přitom předváděl i jeden modelář ze Slovenska. Ten ale systém technologicky nezvládl a ponorka se mu po dvou pokusech už nevynořila.

„Kolega přiznal, že se inspiroval mým nápadem, zveřejněným na internetu. Na svých stránkách jsem ale kvůli utajení neuvedl všechny podrobnosti,“ usmívá se Gerža a ukazuje další technickou lahůdku: svůj model totiž vybavil i bezpečnostním zařízením. „Ztráta ovládacího signálu může pro modeláře znamenat ztrátu samotného modelu. Díky tomuto řešení se ponorka v takovém případě automaticky vynoří,“ popisuje.

Tuto novinku ocenil právě v Rakousku, kde modeláři z dvanácti zemí svými vysílačkami vytvořili takový rádiový chaos, že jejich ponorky často odmítaly komunikovat. Do budoucna má vsetínský modelář smělé plány. Před dokončením má další ponorku, tentokrát v měřítku 1:35. Ta bude také disponovat osvětlením a dokonce funkčním torpédem s vlastním pohonem. „Tentokrát už nevycházím ze stavebnice, bude se jednat kompletně o vlastní výrobu. Včetně trupu ponorky, na jehož výrobu jsem si navrhl a vyrobil speciální formu,“ prozradil plány Oto Gerža.