V závěrečném závodu Běhej Valachy mu k bodovému pojištění zlaté medaile stačilo doběhnout do cíle v libovolném čase. Na 12 km dlouhé trase s převýšením 360 metrů skončil na jedenáctém místě. „Je to pro mě skvělá tečka za sezonou a vrchol roku. Původně jsem z Valachy tour znal jen závod horských kol Bike Valachy, kterého jsem se zúčastnil loni. Myšlenka celé tour mě tehdy zaujala – nápad propojit víc disciplín do seriálu pro dospělé i děti je skvělý, nic podobného u nás není. Zkusit zvládnout víc sportů pro mě byla výzva a obrovská motivace," vypráví Jan Fojtík.

Na který závod nejraději vzpomínáte?

Rozhodně na triatlon Valachy Man. Překvapil mě parádní atmosférou, byl perfektně zorganizovaný, navíc výborně vyšlo počasí. Byla to má první zkušenost s triatlonem a to, že jsem ho vyhrál, mi udělalo obrovskou radost. Byli tam sportovci, kteří se specializují na triatlon, trochu jsem vítězstvím překvapil i sám sebe.

Který byl pro vás nejtěžší?

Valachy duatlon (závod zahrnující kombinaci běh – kolo – běh, pozn. red.). Sice jsem vyhrál, ale zažíval jsem u toho hrozné stavy. Když jsem po úvodním běhu sedl na kolo, měl jsem dokonce chvíli pocit, že to kolo snad ani není moje, nějak jsem ho nepoznával. (smích) A pak při přechodu z kola zpět na běh mi zase nešly zvedat nohy. Byla to hodně intenzivní práce.

A naopak nejlehčí? Horské kolo?

Asi se očekává, že to řeknu, ale Bike Valachy rozhodně lehký nebyl. Nejvíc pohodový pro mě byl závěrečný běžecký závod. Už jsem věděl, že pro celkový výsledek nemusím vyhrát – ani bych neměl šanci, byla tam řada specialistů, které bych neohrozil, ani kdybych trénoval celé léto. Věděl jsem, že pro celkový výsledek mi stačí, když doběhnu do cíle, což bylo na psychiku velmi osvobozující a cítil jsem se uvolněně.

Co vám jako bikerovi Valachy tour přinesla?

Líbí se mi myšlenka celého seriálu založená na sportovní všestrannosti dospělých i dětí. Podobný seriál v České republice není. Horské kolo pro mě i nadále zůstává číslo jedna, ale po zkušenosti s Valachy Manem uvažuji, že bych v budoucnu u sebe zkusil rozvinout i triatlon.