Start hlavního 10 kilometrů dlouhého závodu, který je zároveň úvodním podnikem 10. ročníku Moravsko – Slovensko běžeckého poháru a jenž je zařazený i do 38. ročníku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje 2018, je ve 12 hodin před místním kulturním domem. Tradiční únorový závod je také přeborem Mikroregionu Holešovsko v silničním běhu. Celou akci zaštiťuje poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová.

Atleti poběží na kopcovité trati z Prusinovic do Tučap a zpět. Prezentace probíhá mezi 9. a 11.15 hodinou, od 9.40 hodin si na zkrácených tratích mají možnost zazávodit žákovské a dorostenecké kategorie.

Mužský traťový rekord drží z roku 2009 Tanzánec Ezekiel Jafari Ngimba, který zaběhl čas 29:26. Mezi ženami doposud nebyl překonán čas 34:37 ze sezony 2002 olomoucké Petry Kamínkové. V loňském roce v Prusinovicích triumfovali Ukrajinec Alexander Matvitchuk hájící barvy slovenského Demolexu Bardejov (31:16) a olomoucká Petra Kamínková (Svatý Kopeček, 36:57).

,,K hlavním letošním favoritům patří především mistr Maroka Abderrahim Elasri. Ten se dokonce chystá zaútočit na pokoření traťového rekordu. Na prvenství ale určitě znovu zaútočí Ukrajinec Matvichuk. Ve své premiéře u nás se však na startu objeví také úřadující mistr republiky v silničním běhu, nejlepší český vytrvalec loňské sezony Jakub Zemaník z SSK Vítkovice. Prezentoval se rovněž dvojnásobný vítěz Rohálovské desítky a účastník Olympijských her v Londýně v maratonu Jan Kreisinger. V ženách se bude o prvenství rozhodovat mezi dvanáctinásobnou vítězkou Petrou Kamínkovou ze Svatého Kopečku, slovenskou reprezentantkou Lubomíru Maníkovou, Martinou Vévodovou z AK Perná a českou reprezentantkou v orientačním běhu Janou Knapovou,“ typuje ředitel závodu Ondřej Němec.

Loni se hlavního desetikilometrového závodu zúčastnilo 577 běžců a běžkyň. Společně s mládežnickými kategoriemi si však v Prusinovicích zazávodilo celkem 837 atletických nadšenců.

 ,,Letos máme v hlavním závodu účastnický limit 600 běžců. To proto, abychom zajistili plynulý chod závodu. Zvýšili jsme ovšem startovné. To bylo do 15. února 250 Kč, na místě pak 300 Kč. Z každého startovného ale budeme věnovat částku 50 Kč na nákup mobilních koupacích lůžek do zařízení pro osoby se zdravotním postižením ve Fryštáku. Navíc kdo se přihlásil do 15. února dostane nášivku, 0,3 l sklenici na pivo s emblémem závodu a batůžek od Insport line. V cíli pak všichni poprvé v historii závodu obdrží originální medaili,“ prozradil Němec, jehož pořadatelský tým připravil lákavé zpestření sobotního programu na Hané.

,,Chystáme tradičně hodnotně dotovanou tombolu, diváci si mohou zatipovat na čas vítěze a všichni budou mít možnost ochutnávky domácích gurmánských specialit. Postaráme se i o zábavné odpoledne pro děti. Večer pro všechny zahraje v rámci taneční zábavy skupina Endiaron. Zajímavý je i čestný host, protože k nám zavítá účastník pěti olympijských her stolní tenista Petr Korbel,“ zve k návštěvě do Prusinovic všechny aktivní i pasivní sportovce Ondřej Němec.

Ten na závěr upozorňuje, že letošní Rohálovská desítka se znovu započítává i do Rohálovského duatlonu, jehož součástí je ještě 9. ročník závodu horských kol RAAB Rohálovská padesátka, jenž se pojede 28. dubna.