Sportovec z Rožnova pod Radhoštěm v neděli odpoledne našeho času (v Americe zrovna vycházelo slunce) dojel do cílového města Annapolis ve státě Maryland, a dokončil tak Race across America ve skvělém čase. Vzdálenost 4800 kilometrů ze západního na východní pobřeží Spojených států amerických urazil Svatopluk Božák za 10 dní, 15 hodin a 41 minut, a dojel tak na fantastickém šestém místě v hlavní mužské kategorii, ve které odstartovalo celkem 27 cyklistů a jen šestnáct dojelo do cíle. Božák si tak dal nejlepší dárek k nedávným 35. narozeninám, které symbolicky oslavil třetí den závodu 15. června.

„Kdyby mi někdo na startu řekl, že budu v první desítce, spíš bych mu nevěřil. Skutečně jsem nevěděl, co od tak náročného závodu i od soupeřů mohu očekávat. Měl jsem jediný cíl – dojet do cíle v limitu dvanácti dní. To se podařilo, a jsem nesmírně šťastný," rozdával Svatopluk Božák v cíli závodu úsměvy na všechny strany.

Ke splnění svého obrovského sportovního snu se probil strastiplnou cestou dlouhou téměř pět tisíc kilometrů. Na nich se musel prokousat vším možným. Na trase na něj čekala horká Kalifornie, brutání vedra v pouštích v Arizoně, táhlé výjezdy při přejezdu Rocky Mountains v Coloradu, nekonečné planiny žhavého Kansasu i větrné Missouri. Od padesátistupňových veder až skoro k nule. I takhle extrémní byl RAAM. I proto byl po obrovské dřině v cíli závodu rožnovský cyklista maximálně spokojený a šťastný. „Měli jsme s týmem připravenou dobrou taktiku, právě díky taktizování s délkou spánku i rychlostí v kopcích se mi podařilo setřást několik soupeřů, se kterými jsme se v průběhu závodu navzájem předjížděli," připomíná Svatopluk Božák svoje velké souboje například s borcem z týmu Tarzan Rides, kterého nakonec v cíli porazil o bezmála pět hodin. Pokud se ptáte, jak tohle velké dobrodružství a hlavně neskutečná dřina na otce dvou dětí zapůsobily, čekejte klasickou Svaťovu odpověď: „Samozřejmě, že bych do toho šel znovu. Teď už vím, co to obnáší, a jakých chyb se vyvarovat," usmívá se 35letý Svatopluk Božák, jenž měl v sedmičlenném doprovodném týmu i manželku Lenku.

Ultramaratony Svatopluka Božáka

2009

Srpen: Eurorace, závod čtyřmi státy střední Evropy (1200 kilometrů). Závod zvládl za 54 hodin a 44 minut.

2010

Květen: Kolem Slovinska (bezmála 1200 kilometrů) a Race across Central Europe (1200 kilometrů).

2011

Květen: Kolem Slovinska (1134 kilometrů, mistrovství Evropy v ultramaratonu): závod ujel za necelých 48 hodin (oproti roku 2010 se zlepšil o 14 hodin!) a skončil v obrovské konkurenci na 12. místě.

Červen: Glocknerman (1015 kilometrů, celkové převýšení 15 000 metrů, mistrovství světa v ultramaratonu): závod ujel za 46 hodin a tři minuty, skončil na třetím místě.

Srpen: Závod kolem Rakouska (2165 kilometrů, celkově převýšení 28 000 metrů): závod ujel za 4 dny, 14 hodin a 44 minut – šesté místo.

2012

Květen: Kolem Slovinska (1188 kilometrů, celkové převýšení 13 000 metrů): závod ujel za 1 den, 23 hodin a 42 minut.

Červen: Race Across America (RAAM – 4800 kilometrů, převýšení 32000 metrů): závod ujel za 10 dní, 15 hodin a 41 minut.

RACE ACROSS AMERICA

Race Across America (RAAM) měří 3000 mil (4800km) a na tuto vzdálenost je časový limit 12 dnů. Nejdelší závod planety, který projíždí napříč Amerikou ze západu na východ. Poprvé se jel v roce 1982. V historii tohoto závodu jel pouze jeden český závodník, ten však závod nedokončil. Svatopluk Božák je prvním Čechem, který RAAM pokořil. Letos jel ještě jeden český borec – Jiří Hledík, ten ale po 1460 kilometrech odstoupil.

Trať: délka 4800km (3000mil)

Převýšení: 32 879 m

Start: Oceanside – California

Cíl: Annapolis – Maryland

Časový limit: 12dní

Průjezd 12 státy USA přes tři časová pásma

Nejnižší místo: Mecca – 50 metrů pod hladinou moře

Nejvyšší místo: Wolf Creek 3 200 metrů nad mořem

DEN PO DNI NA RACE ACROSS AMERICA

Race across America pohledem týmu Svatopluka Božáka, report: Dušan Mihalečko.

Den 1

Start v 15.35 hodin amerického západního času (21.35 hodin našeho času) ve městečku Oceanside, Kalifornie. Po startu v Kalifornii přicházejí pouště ve vyprahlé Arizoně. Svaťa jede přesně podle svého plánu, kdy si na prvních 24 hodin jízdy stanovil zdolat rovných 600 kilometrů. Pekelná výheň smažila jezdce tak, že musí jet prakticky obaleni v opalovacím krému a každou hodinu doplnit minimálně litr tekutin. Svaťa je v dobré formě, dlouhé hodiny tréninku v zabedněné místnosti vytopené na maximum se zjevně vyplatily. Po ujetí prvních 600 kilometrů přišel první odpočinek, asi hodina spánku. Po pauze se opět závodník vydal na boj s přírodou – do Utahu a Colorada.

Den 2

Svaťa po noci strávené v horách dorazil již na devátou kontrolu RAAM a ukázal, jak je připraven. Teploty klesly z odpoledních 40 °C až k 10 °C. Obrovský skok. Na trati byli k vidění i losi! Slunce právě vychází, Svaťa zaslouženě odpočívá, za hodinu vyrážíme dál.

Den 3

Colorad, město Cortez poté, co Svaťa projel Monument Valley a jižní část Utahu. Svaťa na 12. kontrolu přijel se svítáním vysmátý, všechny z týmu poobjímal a s elánem posnídal. Pokračujeme na Durango, před námi jsou tři kopcovité etapy včetně nejvyššího průsmyku – Wolfcreek, přes 10 000 stop vysokého.

Den 4

Svaťa překonal nejvyšší bod letošní trasy RAAM, Wolf Creek, i další vrcholy Rocky Mountains. Cestu mu znepříjemňoval velmi silný protivítr a teploty kolem nuly. Po krátkém spánku ve tři hodiny ráno místního času vyrazil vstříc nedohledným rovinám Great Plains. Stále drží průměrných 450 kilometrů den­ně.

Den 5

Svaťa Božák zdolal 24. časovou kontrolu a už dávno letí na pětadvacítku. Nyní má ujeto zhruba tolik, co měřil jeho zatím nejdelší závod – Okolo Rakouska, tedy cca 2200 kilometrů. Za dalších 200 km bude v polovině závodu Race across America. Ještě není nic vyhráno, nicméně jeho morálka neuvěřitelně posiluje podpora fanoušků, kteří mu píší na mobil i na facebookový fanklub. Rocky Mountains jsou již minulostí, v této fázi trať vede úrodnými lány států Kansas a Missouri po tisíc mil dlouhých rovinách. Svaťa je průběžně šestý. Smutným, ale zavedeným koloritem tu jsou odpadlíci, mezi nimiž je i druhý Čech, který se o RAAM pokusil – Jiří Hledík.

Den 6

Svaťa již zdolal 30 časových kontrol z celkových 53. Z celkové délky 4800 kilometrů již Svaťa Božák zdolal 2731, což je zatím nejdelší trasa, jakou kdy ujel. V nohách má horké podnebí Californie, brutání vedra pouště v Arizoně, táhlé výjezdy při přejezdu Rocky Mountains v Coloradu, nekonečné planiny žhavého Kansasu a právě se v nejbližších chvílích chystá vstoupit do Missouri. Svaťa cítí obrovskou podporu od lidí doma, na facebooku vznikl fanklub, který esemeskami Svaťu neuvěřitelně podporuje a žene kupředu. Během jedné hodiny mu dnes v noci přišlo 30 SMS zpráv a chodí další. Na jeho počest se také chystá v Rožnově pod Radhoštěm sraz fanoušků, a to přímo pod okny radnice, která by svého rodáka v jeho světovém výkonu mohla podpořit lépe. Svaťa si dal zatím nejdelší, tříhodinový noční spánek.

Den 7

Svaťa odpoledne vstal s pohlazením od své milované ženy a fotkou svých věrných fanoušků, kteří uspořádali v Rožnově pod Radhoštěm sraz. Svaťa dnes dorazil o jeden den dříve na kontrolu, která stanovuje limit pro pokračování v závodě. Zároveň zdolal 2000 mil a ujel tolik kilometrů, jako měří například celá La Vuelta Espaňa, jeden ze tří největších cyklistických závodů světa.

Den 8

Svaťa právě dorazil na kontrolu č. 39 v univerzitním městečku Bloomington, odkud vyrazíme do města Columbus a dál do Ohia. Svaťa po skypu pohovořil s dětmi a vyráží dál..

Den 9

Málem se stala tragédie! Svaťa má buď pracovitého Anděla strážného, nebo jej chrání síla jeho fanoušků. Jak jinak si vysvětlit, že v devátém dnu unikl snad o 10 metrů fatální nehodě? V noci jsme již asi potřetí v této etapě dojížděli borce z Tarzan Rides, Svaťa si ho docvakl v kopci, ale pak se zase jakoby stáhnul, místo aby se jal jej předjíždět. Mezi oběma auty se vytvořila zhruba 100 metrová mezera, do které vjelo auto, které předjelo náš doprovodný vůz a Svaťu. V tu chvíli rána jako hrom a do toho auta to z vedlejší cesty napálil černý džíp. Rozsekal auto na padrť, zacouval, a ujel. Svaťa byl od incidentu snad 10 metrů ??? … Naštěstí se nikomu nic nestalo, Svaťa si na chvíli sedl do auta a počkali jsme na policii. Poté, co jsme podali svědectví ve prospěch řidiče, co nás předjel a schytal to, jsme mohli po 40 minutách pokračovat dál. (Svaťa pak dostal 40 minut za výslech odečteno zpět).

Den 10

Je dobojováno! Svatopluk Božák je první Čech, který zdolal nejtěžší cyklistický závod planety Race across America, právě zaslouženě odpočívá. S východem Slunce dnes dorazil do Annapolis, cílového městečka RAAM, kde na něj čekal i celý tým druhého Čecha na trati – Jiřího Hledíka. Ten bohužel vzhledem k závažným zdravotním problémům závod nedokončil, a tak alespoň prátelsky přivítal Svaťu v cíli. Celkovou vzdálenost 4800 km Svatopluk Božák urazil za 10 dní, 15 hodin a 41 minut a dojel tak na fantastickém šestém místě.