„Doufala jsem, že nějakou medaili přivezu,“ svěřila se zlatá oštěpařka Tereza Lieblová, jež vítězným hodem za hranici 42 metrů o tři metry vylepšila svůj osobní rekord. Olympiádu si pořádně užila. „Super zážitek. Byli jsme všichni pohromadě, byla zábava,“ popsala své pocity.

V zisk cenných kovů věřila také Adéla Hanáková. Ačkoli… „V tabulkách jsem byla hodně vysoko, ale člověk nikdy neví. Naštěstí to vyšlo, i když na startu finálového běhu jsem trochu zakopla,“ usmívala se držitelka bronzové medaile z překážkového běhu na 60 metrů a zlaté ze skoku dalekého.

Dvě medaile – zlatá z mixu štafet a stříbrná ze závodu jednotlivců s hromadným startem – se blýskaly také na hrudi letní biatlonistky Terezy Petrošové.

„Těšila jsem se a zároveň trochu bála,“ přiznala. Na stupně vítězů se probojovala i přesto, že úvodní závod se jí nevydařil. „Pokazila jsem střelbu. Trochu jsem si i poplakala, ale potom už to bylo v pohodě,“ zavzpomínala dívka, které se líbilo, že na jedněch hrách se potkaly všechny sporty. A možná i budoucí olympionici.

František Štěrba závodí za klub z Bystřice pod Hostýnem. S valašskomeziříčskými biatlonisty ale tvoří jednu partu. Na olympiádě vybojoval své první medaile v životě.

„Bronzovou hned v úvodním sprintu a stříbrnou ze štafety,“ pochlubil se a zmínil i kritický moment, kdy medailový úspěch visel na vlásku.

„Kamarád ze štafety Pavel Kovář musel na střelbě třikrát dobíjet. Měli jsme nervy, jestli nepůjde na trestné kolo, ale báječně to ustál.“

Naši letní biatlonisté obsadili v hodnocení krajů druhé místo. „Je to super výsledek, jsem maximálně spokojený. Když jsem v nadsázce říkal, že přivezeme zlato, nikdo mi nevěřil. Sám jsem tomu dával tak šedesát procent,“ prohlásil nadšený trenér František Paťava.