Třetího ledna odstartoval závod v hlavním městě Argentiny Buenos Aires. Účastníky neuvěřitelně těžkého podniku, který potrvá až do 18. ledna, čeká v průběhu dvou týdnů 9574 kilometrů dlouhá trať, na které bude 5652 km měřených úseků. Trasa vede rozličným terénem, v němž nechybí rychlé prašné cesty v pampách, technické horské pasáže vysoko v Andách na argentinsko - chilské hranici, přejezd dun v poušti Atacama či závěrečné úseky v tropickém pásmu.

Do soutěže odstartovalo na začátku ledna celkem 530 posádek ze 49 zemí, které budou bojovat o umístění na stupních vítězů v tradičních třech základních kategoriích - na motocyklu, v automobilech a kamionech. Většina z nich má ale jediný základní cíl - projet v neděli 18. ledna cílovou rampou.
Mezi účastníky tradičně nechybí ani čeští zástupci. Na startu v Buenos Aires bylo pět motorek, dvě čtyřkolky, šest kamionů a také dvě posádky s osobními vozy.

V jednom z „osobáků“ prožívá svůj první Dakar v životě také jediný valašský zástupce na nejtěžší soutěži světa Viktor Chytka. Čtyřiadvacetiletý Vsetíňan je navigátorem ve voze Toyota řízeném pražským radním a poslancem Jiřím Janečkem. Posádka pražského Offroad centra si zatím vede skvěle a mezi zhruba třiceti nováčky na Dakaru se drží v kategorii v první trojce.