Přes to všechno se za poslední roky ani jednou nedočkal pozvánky do české reprezentace. I proto se rozhodl požádat o slovenské občanství. „Brána do české reprezentace je pro mě nyní uzavřená,“ přiznává 27letý házenkář.

Mluví se o tom, že chcete požádat o slovenské občanství. Co je na tom pravdy?
Je zde taková možnost reprezentovat Slovensko. Nevidím důvod proč ne a jsem za tu příležitost velmi rád. Házenou hraji od šesti let a reprezentovat je sen a cíl každého. Do české reprezentace jsem nedostal pozvánku tři roky, přitom mi nebylo ani odůvodněno proč.

Jak vnímáte tuhle situaci?
Zamrzí to. Nedostal jsem příležitost se prosadit. Ale s odstupem času to vnímám jako minulost. Jsou přede mnou nové výzvy. Soustředím se na to, co bude a ne na to, co bylo.

V Prešově se vám daří, budete zde pokračovat i v příští sezoně?
Ano. Mám tady smlouvu ještě na dva roky. Jsem tu spokojený, poslední dvě sezony hodnotím určitě velmi kladně a povedeně. Hrával jsem celé zápasy, až jsem toho měl někdy sám dost, ale zvládl jsem to. Myslím si, že jsem šel výkonnostně nahoru, a to i díky trenérovi Trtíkovi, který mě toho hodně naučil.

Přestup do zahraničí vás neláká?
Lákat mě určitě láká. Ale i teď hrajeme v Prešově kvalitní zápasy a spolu s klubem můžeme dosáhnout ještě celé řady úspěchů. Tento rok například chyběl opravdu kousíček, vyhrát jeden zápas doma s Elverumem a postoupili bychom v Lize mistrů z naší skupiny. To by byl historický úspěch.

V Lize mistrů se vám dařilo, ale v nadnárodní SEHA lize jste skončili až devátí. Čím to bylo?
V Lize mistrů jsme moc chtěli dosáhnout co nejlepších výsledků, užít si každý zápas a vyhrát. V SEHA lize jsme měli smůlu, nepodařilo se nám tam pár zápasů a v tabulce to šlo poznat. Hráli jsme letos Ligu mistrů, SEHA a ještě k tomu Slovenskou ligu. Pro hráče je náročné vydržet celou sezonu bez zranění. Já jsem si už nějak zvykl. Důležitá je relaxace, návštěva našich masérů a hodně spánku.

Ve Slovenské lize nemáte dlouhodobě konkurenci, není těžké na zápasy hledat motivaci?
Někdy určitě ano. Na Slovensku musíme pořád potvrzovat naši kvalitu, a když se třeba vyhraje malým rozdílem, tak se hodně lidí ptá proč.

Na příští sezonu k vám přichází nový trenér Slavko Goluža, co o něm víte?
Je to uznávaný hráč i trenér, který dosáhl velkých úspěchů. Uvidíme, co dokáže s námi.

Co říkáte na to, že nevyšel projekt společné ČSE?
Je to velká škoda. Přibylo by nám sice ještě více cestování, ale určitě by to zkvalitnilo úroveň zápasů a klubů. Problém byl na české straně. Slovenské týmy to mrzelo, bojovaly o umístění v tabulce, aby se tam vlezly a nakonec nic z toho.

Máte nějakou vysněnou ligu či klub?
Sen každého házenkáře je dostat se do německé Bundesligy, takže i já bych si tam jednou rád zahrál. Taková hra Flensburgu-Handewittu se mi moc líbí.

Uvidíme vás ještě někdy v zuberském dresu?
Nevím, uvidíme, ale chtěl bych. Bude záležet na zdraví a na výkonech.

Váš spoluhráč Jakub Hrstka o vás prohlásil, že jste největší „frfloš“ týmu. Chcete mu taky něco vzkázat?
To si s ním vyřídím sám osobně, co to mělo znamenat (smích).

DAVID JANOŠEK