Tomáš Kudela hrál v dětství také hokej a fotbal, ale hokejbal ho nakonec oslovil ze všech sportů nejvíc. V mládežnických kategoriích nastupoval za Vsetín, v roce 2009 přestoupil do exraligového Kladna.

„Tým měl se Vsetínem vždy dobré vztahy, a proto byl přechod jednoduchý. Dnes tam kromě mě hrají i dva další rodáci ze Vsetína," vysvětuje Kudela. V loňském roce si vyzkoušel, jaké to je hrát za zahraniční tým.

„Měsíc jsem hostoval ve švýcarském Oberwilu," říká mladý obránce.

Mistr světa 2011

Mezi jeho největší úspěchy patří zlatá medaile z mistrovství světa v roce 2011. O dva roky později mu další zlato uteklo jen o kousek.

„Bohužel jsme prohráli se Slovenskem. Mrzelo mě to, ale ve sportu člověk nesmí propadnout depresi z prohry či naopak usnout na vavřínech," mudruje mladý obránce, který má ve své sbírce i tři tituly z české hokejbalové extraligy. Triumf zaznamenal jeho tým HBC ALPIQ Kladno také letos v už zmiňovaném Světovém poháru klubů.

Tomáš Kudela byl zvolen nejužitečnějším hráčem letošního play-off. Spousta odborníků v něm vidí velký potenciál a nebojí se jej označovat za jednoho z nejlepších hokejbalových hráčů světa.

„Takové hodnocení mě samozřejmě těší. Za mými úspěchy stojí spousta dřiny a také podpora ze strany rodiny. Každé individuální ocenění je pak třešničkou na dortu," vysvětluje Kudela.

Zároveň však přiznává, že začátky nebyly úplně snadné. „Nevynikal jsem hned, výkonnostně jsem se zvedl až v momentě, kdy jsem dospěl a uvědomil jsem si, čeho chci v hokejbale dosáhnout," přiznává.

A jaké jsou jeho plány do budoucna?

„V prvé řadě chci na jaře dokončit školu a nadále úspěšně kombinovat sport, práci a volný čas. V červnu 2015 bude mistrovství světa ve švýcarském Zugu, kam bych se rád se svým týmem probojoval," uzavírá obránce.

Autor: Michaela Štolfová