„Nevyšlo to, ale na hráčky jsem hrdý. Do budoucna je na čem stavět. Na klíčových postech hrajeme s dvacetiletými či jednadvacetiletými hráčkami. Jejich čas ještě přijde,“ věří trenér Jan Bašný.

Oba týmy v úvodu utkání srážela nervozita z důležitosti utkání. Češky na rozdíl od předcházejících zápasů s Rumunskem a Norskem skvěle bránily, ale stejně jako Němky se složitě prosazovaly v útoku.

Bašného tým táhla hlavně kapitánka Luzumová, která v úvodní čtvrthodině zaznamenala pět branek. Ve 13. minutě se trefila také brankářka Satrapová. Zkušená gólmanka skórovala přes celé hřiště a poslala Češky do vedení 7:6.

V 17. minutě však přišla nečekaná komplikace. Na brankovišti soupeře se nešťastně zranila kapitánka Luzumová. „Byl to rozhodující moment celého utkání. V té chvíli jsme totiž vedli o pět branek. Všechny hráčky cítily, že nebude moc hrát. Tím se narušily jak obranná, tak i útočná hra,“ uvedl trenér Jan Bašný.

Češky i bez klíčové hráčky bojovaly, o náskok ale ještě do přestávky přišly. Opora Thüringeru se sice ještě před půlí na palubovku vrátila a zaskočenému družstvu vrátila důvěru, ale bolestivě naražený loket ji výrazně limitoval.

Český tým se i ve druhém poločase rval o postup, k Luzumové se ovšem žádná z hráček nepřidala. Nešlo to spojkám, šance zahazovaly i křídelnice.
Německé házenkářky v klíčové bitvě rovněž nezářily, přesto čtvrt hodiny před koncem vedly 21:19.

„Iveta sice dál hrála, ale nemohla bránit. Obranný plán hry byl narušený, v defenzivě jsme nebyli tak efektivní jako v prvním poločase,“ prohlásil Bašný.

Závěr už české reprezentantky nezvládly. I když se na konci střetnutí rozstřílela Jeřábková, na probuzené Němky to nestačilo. Češky stahovaly náskok protivníka marně. Nakonec v Brest aréně prohrály 28:30 a v základní skupině D skončily bez bodu poslední.

Ve čtvrtek se vracejí přes Paříž ze šampionátu domů. Zklamané a bez fanfár. Dál jdou kromě Německa také Rumunky a Norky.

Mistrovství Evropy 2018 v házené žen, skupina D -

Česká republika – Německo 28:30 (16:16)

Nejvíce branek: Luzumová 10/7, Kovářová 6 - Schmelzer 7, Bölk 5, Geschke 5.
Rozhodčí: Vranesová, Wenningerová (obě Rakousko). Vyloučení: 5/5. Sedmimetrové hody: 7/7 – 5/5. Diváci: 2930.

Česká republika: Satrapová 1, Kudláčková – Knedlíková 2, Kovářová 6, Ryšánková 2, Konečná, Mika, Kordovská, Luzumová 10/7, Šustková, Adámková 2, Marčíková, Šetelíková, Zachová, Jeřábková 4, Malá 1. Trenér: Jan Bašný.

Německo: Eckerleová, Rochová – Zapfová 4, Bergerová, Grisjeelsová 1, Schmelzerová 6, Smitsová 2, Behnkeová 2, Zschockeová, Bölková 5, Grossmannová 1, Weigelová 1, Geschkeová 5/5, Müllerová 2, Schulzeová, Stolleová. Trenér: Henk Groener.