„Jsme samozřejmě spokojení a nadšení. Naším cílem bylo soutěž vyhrát, což se nám povedlo. Všechny kluky musím pochválit za bojovnost. Nebylo to v žádném případě jednoduché, ale ke konci jsme měli i štěstí a zvládli jsme to,“ prohlásil Liba.

Postup do první ligy byl pro vsetínské házenkáře od začátku sezony jednoznačný cíl. Valaši se ale při plnění úkolu pořádně nadřeli. Po několika klopýtnutích to zase vypadalo, že skončí druzí a že nahoru půjde rival z Karviné.

„V závěru jsme to neměli ve vlastních rukou. Pomohl nám ale Holešov, který v předposledním kole doma porazil Karvinou a tím nás dostal do hry,“ ví Liba.

O všem rozhodla až závěrná střetnutí. Zatímco Zbrojovka jela do Rožnova pod Radhoštěm, Severomoravané hráli s béčkem Frýdku-Místku.

„Soupeř hrál už v deset dopoledne, kdežto náš zápas byl na programu až od čtyř. Frýdek přijel do Karviné s několika extraligovými hráči a o gól tam vyhrál, takže jsme věděli, že můžeme v Rožnově i prohrát a stejně druhou ligu ovládneme,“ prohlásil zkušený kouč.

Valachy ale ještě v boji o postup čekal náročný dvojzápas s Bohunicemi. „Vůbec nechápu, co slovo baráž znamená,“ kroutí hlavou Liba.

„Když se podívám na hokejovou extraligu i fotbalovou ligu, tak jasně vidím, že je velice nespravedlivá,“ míní trenér Vsetína. Nesvadba a spol. sice doma s Brňany pouze remizovali 27:27, ale v odvetě i díky pozměněné sestavě po šedesátiminutovém boji zvítězili 25:24 a radovali se z vytouženého postupu. „Byl to opravdu strašný nervák. I když prostředí v Bohunicích nebylo korektní, nesmírnou bojovností jsme to zvládli,“ oddechl si Liba.

Po odvetném utkání v Brně byl tak vyčerpaný, že se neúčastnil ani následujících bouřlivých oslav.

„Mě bolela hlava. Myslel jsem si, že mě trefí šlak. Cesta z Brna byla dlouhá, takže jsem šel raději domů,“ líčí. „Kluci ale pokračovali na zimáku a zvládli to i za mě,“ přidává s úsměvem.

Euforie už pomalu vyprchala, nyní je čas na tvrdou práci. Letní příprava ve Vsetíně začne v srpnu. „Kádr máme celkem široký, takže doufám, že kluci budou chodit. Motivaci snad mají,“ uvedl Liba.

Problémy s docházkou mají hlavně studenti. „Drtivá většina z jich jezdí do školy do Brna, takže na trénink přijdou pouze v pátek. Tyto problémy ale mají všechny oddíly,“ mává rukou.

Komplikací může být i zdlouhavé cestování. Zatímco ve druhé lize jezdili za soupeři pouze po Moravě, nyní čekají valašské házenkáře náročné štreky po celém Česku.

„Od činovníků z Prahy jsem se dozvěděl, že to tak musí být, že by se jinak snížila úroveň, což je podle mě nesmysl,“ říká Liba, který má strach hlavně o starší hráče. „V týmu mám pět inženýrů a všichni mají doma dvě děti. Bojím se, že se jim ven moc nebude chtít jezdit,“ pronesl.

Ve Vsetíně sázejí především na mladé borce. „Spousta kluků prošla Zubřím, kde se zdokonalili, vytrénovali a nyní se skoro všichni vracejí,“ připomíná Liba.

V kádru prvoligového nováčka jsou kromě nejlepšího střelce Nesvadby také Čížové, Sucháček nebo talentovaný Ištvánech. Letos k nim přibude ještě Havran. „Všichni jsou dorostenečtí mistři republiky,“ upozorňuje.

Vedení Zbrojovky nyní shání pouze brankáře. Ostatní posty má zdvojené. Liba věří, že v příští sezoně bude mít ještě k dispozici silnější sestavu. Přehnané ambice ale nemá. „Nevím, jakou úroveň má první liga, ale chceme hrát uprostřed tabulky a nemít hlavně problémy se záchranou,“ říká.