„Slovinsko je strašně těžký závod, takže jsem rád, že jsem to všechno zvládl, a to i díky skvěle fungujícímu týmu," radoval se v cíli svého pátého závodu Kolem Slovinska 36letý Svatopluk Božák.

Konečně viděl ten kousek moře

Do Postojne, kde byl start i cíl závodu, se vydal Svatopluk Božák se čtyřčlenným doprovodným týmem a společně se vrhli do pátého slovinského dobrodružství. Hned na začátku přišla příjemná novinka. „Předcházející roky se startovalo později, prakticky vždy do tmy. Letos pořadatelé start posunuli o dvě hodiny dopředu na podvečer, což mě potěšilo. První kilometry jsem si hezky užil a dokonce jsem poprvé viděl ten kousek slovinského moře, které jsme vždy míjeli v noci a já viděl jen světla přístavu v Piranu," měl radost hned na začátku závodu Svatopluk Božák.

Brzy po startu přišly první kopce, kdy se museli závodníci drápat nahoru mezi vinicemi po svazích, které měly místy až dvacetiprocentní sklon. A pak už to jde ráz na ráz jako v každém z doposud čtyř absolvovaných ročníků. Slovinský závod si tvrdě vyzkouší účastníky ze všech důležitých předmětů – kopce, roviny, vítr, déšť, zima. Stejně jako v minulých ročnících se i tentokrát skvěle připravený Svatopluk Božák popasoval se všemi nástrahami závodu včetně nejvyššího vrcholu Vršič, který je ve výšce 1611 metrů nad mořem. „V údolí pod Vršičem byly vidět zasněžené hory, tak jsem si říkal, co nás asi čeká na vrcholu. Ale bylo to v pohodě, nahoře bylo klasické azuro, krásné počasí. Kopec jsem si vyjel v dobrém tempu a pokračovali jsme dále," ohlédl se Božák za nejvyšším vrcholem závodu.

Ve druhé polovině závodu přichází asi největší krize. Situaci hodně zkomplikoval silný a studený déšť, který se ukáže při slovinském závodě s železnou pravidelností každý rok. „Bylo to dost drsné, nechtěl jsem, ale občas jsem musel i zastavit u autobusové zastávky, schovat se, dát si třeba teplou polévku. V těchto chvílích jsem se posouval dále strašně pomalu, a čas tak rychle běžel," posteskl si nad nejtěžším úsekem letošního ročníku závodník z Valašska.

Spánek? Muselo stačit 17 minut

Když tříhodinové dešťové peklo skončilo, přišly další problémy. „Začalo mě brát spaní. I když jsem to neměl v plánu, tak jsem si musel jít na chvíli zdřímnout. Po sedmnácti minutách mě tým dle domluvy probudil a já jsem mohl jet dále. Byl to krátký spánek, ale moc mi pomohl," popisuje těžké momenty závodu Svatopluk Božák. Postupem času se stále více blíží cíli, na řadu přichází také průjezdy městem Krško, které mají všichni v týmu dobře v paměti. „To je město, ve kterém jsem poprvé při závodě zažil halucinace. A tak ho mám vryté do paměti nejen já, ale i tým. Ale nijak jsem to neřešil, jsou to jen vzpomínky, pospíchal jsem dále k cíli," říká Božák, kterému se cíl brzy zjevil. Po více než padesáti hodinách se objevila cedule s nápisem Postojna a závodník i celý jeho tým dobře vědí, že mají vyhrálo. Výsledný čas byl 50 hodin a 27 minut a znamenal osmé místo v kategorii mužů sólo do padesáti let. Na vítěze, skvělého rakouského závodníka Joachima Ladlera, ztratil 6 hodin a 16 minut.

V cíli byl samozřejmě Svatopluk Božák spokojen. Těžký závod i popáté zdolal a stejně jako v minulých letech si toho řádně považoval. „Slovinsko je velmi těžký podnik, není to jen fráze. Hovoří o tom třeba i fakt, že letos nedokončilo patnáct závodníků, mezi nimi i velcí favorité," váží si svého výsledku Svaťa Božák. Po závodě samozřejmě nemohl zapomenout na poděkování na všechny různé strany. „Velký dík opět patří mému týmu, který byl i tentokrát klasickým dream týmem, který skvěle makal celou dobu. Poděkovat bych chtěl také všem fanouškům, známým i přátelům, kteří mě podporovali během závodu esemeskami, a také sponzorům a partnerům, kteří mi také moc pomohli," dodal Božák.

Pojede Rakousko? Rozhodnou finance

Zároveň už trochu směroval svoje myšlenky na případný další závod, který by opět byl velkou výzvou. Ve hře je totiž těžký, 2200 kilometrů dlouhý závod Kolem Rakouska, který se jede v srpnu. „Ale ještě by se musela dořešit finanční stránka, se kterou by mohl třeba pomoci nějaký sponzor. Kdyby se mi přihlásil, nebudu se zlobit. Připraven jsem dobře, po Slovinsku se cítím dobře a určitě bych do Rakouska dal všechno," slibuje Svatopluk Božák, jenž v létě před dvěma lety jako první Čech v historii dokončil nejtěžší a nejdelší závod planety – 4800 kilometrů dlouhý Race across America.