V letošním roce stihl 34letý Svatopluk Božák už dva velké ultramaratony. Nejprve v květnu mistrovství Evropy v ultramaratonu - závod Kolem Slovinska (1134 kilometrů), kde skončil dvanáctý, a poté hned o šestnáct ní později v červnu závod Glocknerman v Rakousku (1015 kilometrů). Ten se bere jako mistrovství světa v ultramaratonu a Božák tam vydřel skvělé třetí místo.

Nyní tedy přichází na řadu třetí velký podnik v jedné sezoně - závod Kolem Rakouska. A bude to podle všeho zároveň závod nejtěžší. Vždyť je to také suverénně nejdelší evropský cyklistický ultramaraton. Porovnejme jen základní fakta. Květnové Slovinsko mělo 1134 kilometrů, červnový rakouský Glocknerman měřil 1015 kilometrů a celkové nastoupené převýšení bylo 15 000 metrů. A nyní ohromující čísla závodu Kolem Rakouska: délka závodu 2165 kilometrů, celkové převýšení 28 000 metrů. Je tedy nad slunce jasné, že na rožnovského cyklistu čeká v Rakousku skutečné peklo. „Určitě je to zatím nejtěžší závod, jaký jsem kdy jel. Trasa vede prakticky souběžně s hranicemi Rakouska a časový limit pro dokončení závodu je 144 hodin. Na závod se určitě těším, ale vím moc dobře, že to bud strašně těžké,“ přemítá před závodem Svatopluk Božák.

Do Rakouska vyráží rožnovský závodník jako obvykle v plném obsazení – tedy se dvěma doprovodnými vozy. „Tento závod je výjimečný svojí časovou náročností, tudíž se budou posádky střídat. Jedna pojede za závodníkem, druhá jako předvoj. Bude vždy odpočívat a chystat stravu a vše potřebné na trase. Po dojetí se posádky vystřídají a bude se pokračovat dál,“ prozrazuje Božák strategii pro závod Kolem Rakouska.

Do více než 2000 kilometrů dlouhého závodu se vydají cyklisté, kteří startují jednotlivě v časových intervalech, v pátek 12. srpna. První závodník odstartuje z městečka Schärding v pravé poledne. Na všechny odvážné borce čeká velmi těžká trať, která z výrazné části povede samozřejmě i všemi horami, kterých má Rakousko rozhodně dostatek. „Kopcovitého terénu je na trati skutečně dost, ale ta největší stoupání začnou po 900 kilometrech závodu. Bude tam třináct kopců vyšších než 1000 metrů, z toho dokonce tři vysokohorská sedla s výškou nad 2000 metrů nad mořem (Hochtor 2 504, Kuhtai 2 017, Silvreta 2 037),“ popisuje Svatopluk Božák peklo, které jej čeká v Rakousku.

Podle rožnovského cyklisty bude právě závod Kolem Rakouska zatím nejtěžší zkouškou, která jej za ultramaratonskou kariéru potkala. „Na tento závod jsem se přihlásil s cílem posunout své hranice o něco dále. Otestovat si síly a ověřit si, zda vůbec mohu pomýšlet na nejdelší a jasně nejtěžší závod planety - Race across America (RAAM – 4846 kilometrů),“ přemítá Svatopluk Božák. Těsně před startem věří, že pro úspěch udělal vše, co mohl. „Svou přípravu jsem nepodcenil a vím, že jsem udělal maximum. Věřím, že svého cíle dosáhnu a také nezklamu své příznivce,“ říká odhodlaně Božák, jenž nezapomněl vyzdvihnout své partnery, bez nichž by nemohl o podobných závodech ani uvažovat. „Chtěl bych poděkovat jednateli společnosti Empesort s.r.o. Pavlu Kubějovi za velkou finanční pomoc na závod Kolem Rakouska, a stejně tak i dalším sponzorům, kteří mi pomáhají materiálně či zapůjčením doprovodných vozů a podobně. Bez toho by to prostě nešlo,“ dodal Svatopluk Božák.