Svatopluk Božák odletěl do Spojených států i se svým týmem v pondělí 5. června. Brzy po příletu zjistili, že jimi předem smluvený doprovodný obytný vůz, který si plánovali pronajmout, je v žalostném stavu. „Nebojím se říct, že tento obytňák je šrot. Takže jsme spolupráci, která vlastně ani nezačala, ukončili,“ přiblížil cyklista nemilou událost ve videu, které se svými fanoušky sdílel na sociální síti. Tým se odmítl vzdát. Rozhodl se najmout auto jiné, ovšem finančně nákladnější. „Pojedeme na vlastní pěst, což bude sice dražší, ale pro nás je číslo jedna závod. Peníze budeme muset potom obstarat,“ svěřil se Božák ve videu.

Finanční dar Navmatixu Božáka zachránil

Po zhlédnutí facebookových příspěvků se svému krajanovi rozhodlo pomoci vedení rožnovské firmy Navmatix v čele s jejím jednatelem Miroslavem Dolečkem. Svaťovi Božákovi poslali finanční dar ve výši 180 tisíc korun. „Stalo se něco neskutečného. Díky podpoře a velice štědrému daru firmy Navmatix si můžeme dovolit zapůjčit doprovodný obytný vůz a pokračovat v závodu,“ okamžitě reagoval dojatý cyklista.

Bike Valachy. Na startu.
Velké Karlovice budou hostit Bike Valachy, přijede i paralympionik JežekDar je podle něj tak velkorysý, že pokryje i cestu z východu Ameriky zpět na západ, kde vůz budou muset vrátit. „Děkujeme Navmatix a všem ostatním za morální podporu,“ nešetřil slovy díků Svaťa Božák.

Spolumajitel a jednatel firmy Navmatix Miroslav Doleček komentoval finanční podporu velmi skromně. Nadšeného cyklistu Svaťu Božáka osobně nezná, ale díky tomu, že sám je amatérský cyklista, sleduje počínání celého týmu denně prostřednictvím sociálních sítí. „Viděl jsem tam ve videu, že mají problém s autem, který by mohl dát stopku ve startu závodu. Osobně vím, co znamená trénink, dovedu si také představit, kolik úsilí a příprav stála tým účast v tomto podniku. Přišlo mi škoda, kdyby to museli zabalit kvůli autu,“ řekl prostě Miroslav Doleček.

Rychlá pomoc šla od srdce

Svatopluk Božák. Ilustrační foto.
Rožnovan projede Ameriku na koleProtože pomoc musela přijít rychle, nebyl čas na zdlouhavá jednání a podpisy smluv. Doleček během čtvrthodinového hovoru zjistil podrobné informace a telefonicky dohodl vše potřebné. „Byla to taková spontánní pomoc. Naším cílem nebyla propagace firmy. My jsme tým podpořili a oni nám dají nálepku na auto. Jde o to, že jsem fanda cyklistiky a Svaťa je z regionu. Ten závod musí jet,“ řekl Miroslav Doleček, který je sám účastníkem cyklistického závodu Vrchařská koruna Valašska a jak řekl, letos má velkou motivaci ho dokončit.

Solidarita fandů Svati Božáka se zvedla ve třetí vlně. To bylo ve chvíli, kdy v reakcích na pomoc rožnovské firmy rožnovskému závodníkovi psali fanoušci nejen na sociálních sítích. Všichni věří, že v závodě, který včera odstartoval, čeká ultramaratonského cyklistu i jeho tým co nejméně problémů.