Mistrovství světa v cross country horských kol se letos konalo v rakouském alpském středisku Saalfelden. Náročný okruh se dvěma dlouhými kopci, obtížné technické pasáže v lese, dva brody, drop a skok přes kámen. Tak by se dala v krátkosti charakterizovat trať druhé největší bikové akce po letní olympiádě v Londýně. Konkurence se však v Rakousku o uplynulém víkendu na startu sešla mnohonásobně větší.

Tereza Huříková, které unikla nominace na olympiádu, se v dějišti MS pohybovala již od pondělka a koncentrovala se na sobotní závod. Mistrovství světa bylo jejím hlavním cílem letošní sezony. A bylo také zároveň jejím sladkým zakončením, když projela cílem na skvělém sedmém místě a posunula tak sedmnáct let staré české maximum Kateřiny Neumannové. Na stříbrnou z olympiády, její týmovou kolegyni Sabine Spitz, která dojela v závodě šestá, zratila Tereza pouze pět vteřin a na bronzovou medailovou pozici málo přes půl minuty. To všechno byly důvody k obrovské radosti. „V den závodu jsem od rána vnitřně cítila, že to bude dobré. Je to takový zvláštní pocit. Na závod mistrovství světa jsem se cíleně připravovala od doby, co jsem na sto procent věděla, že nepojedu na olympiádu. Každým dnem, tréninkem a šlápnutím do pedálů jsem na závod myslela a těšila jsem se. Na startu jsem byla klidná. V tréninku jsem odvedla kus práce a trať tady jsem měla skvěle najetou," uvedla Tereza Huříková.

I díky dobře načtené trati Tereza nedělala technické chyby a všechny nástrahy překonala bez obtíží a pádů. Po startu se nejprve pohybovala kolem 15. místa. Zhruba v polovině závodu začaly její soupeřky pomalu odpadat a toho dokázala Tereza maximálně využít. Začala se posouvat dopředu. „Odstartovala jsem výborně. Držela jsem se vedoucí skupiny a jela si své tempo. Po půlce závodu odpadly soupeřky, které své tempo přehnaly a nebyly schopné se koncentrovat na terén. Já jsem zvládla závod i takticky. Zbytečně jsem začátek nepřepálila a naopak jsem druhou polovinu mohla zrychlovat," pochvalovala si ideální průběh závodu bikerka z Valašského Meziříčí.

Sezonu 2012 tak Tereza Huříková zakončila skvěle. Je to velmi povedený konec sezony. Je jasné, že mám ještě velký kus práce, který mohu udělat a kam se mohu posunout. Vybavuji si i chyby, které jsem v závodě udělala a co mám do příště zlepšit. Letos jsem se na důležité závody dokázala perfektně připravit a až na pár smolných výsledků zapříčiněných technickými problémy jsem v podstatě zajížděla nejlepší výsledky své dosavadní kariéry. Další roky se je budu snažit posunout ještě výš. Chci zažít pocit z vítězství, když člověk stojí na stupních pro nejlepší na akci, jako je olympiáda nebo mistrovství světa," říká Tereza Huříková, která si celou sezonou i výsledkem na MS zajistila výhodnou pozici do dalších let. Na konci roku 2012 jí končí smlouva s profesionálním týmem Sabine Spitz Haibike Pro a bude se jednat o dalších možnostech. „Ihned po MS se začaly řešit možnosti s manažery týmů. Několik skvělých nabídek jsem dostala. Musím říct, že vnitřně jsem rozhodnutá, co dál. Zveřejňovat to zatím ale nebudu. Smlouvu v mém momentálním týmu mám až do konce prosince," říká tajemně Huříková.

Ani po světovém šampionátu však sezona pro Terezu zcela nekončí. Na řadu totiž přichází zajímavá novinka. „Rozhodla jsem se, že letos se zkusím na podzim věnovat cyklokrosu. Sezona horských kol byla sice dlouhá, ale končit se mi ještě nechce. Cyklokros je dobrým doplňkem tréninku. Pro začátek vyzkouším objet pár českých závodů a na základě toho, jak mi to půjde, se s trenérem rozhodneme, zda zkusím i nějaký větší závod. Každopádně se tím chci bavit a nebrat to na stejnou váhu, jako cross country horských kol. Těším se, že si vyzkouším něco nového," říká s úsměvem Tereza Huříková. Prvním startem v cyklokrosu tak pro Terezu pravděpodobně bude závod v Uničově na konci září.