Po 17. místě v kategorii ELITE na světovém poháru v Offenburgu 23. května tentokrát o týden později o poslední květnové neděli zvítězila v závodě kategorie C1 v italském Lugagnanu a získala tak cenné body do žebříčku UCI.

Ihned po startu dokázala tempo s Terezou držet pouze mistryně světa U23 z roku 2008, Tanja Zakelj ze Slovinska, ale té Tereza ujela už ve druhém kole ze šesti a náskok každým průjezdem do nového okruhu zvyšovala zhruba o 30 vteřin. Do cíle mladá bikerka dojela s náskokem 3 minut a 10 vteřin. „Před závodem jsem se cítila trošku unavená z předchozích tréninků a cestování, ale byl to jen pocit, který během závodu zmizel. Chtěla jsem spolupracovat s Tanjou, protože jsme vepředu zůstaly samy dvě, ale v jednom z kopců jsem se otočila a v ten moment jsem už jela sama. Pak jsem se snažila jen držet tempo až do cíle a neudělat chybu, což se povedlo a dojela jsem si pro vítězství,“ líčila povedený závod 23letá Tereza Huříková.

Začátek letošní sezony přitom pro Terezu nebyl vůbec dobrý. Na prvních dvou světových pohárech dojížděla do cíle kolem 40. místa a výraz v její tváři dával znát, že něco není dobře. Poslední měsíc však Tereza strávila doma ve Valašském Meziříčí. Nejdříve léčbou virózy, kterou si přivezla z belgického Houffalize a následně kvalitním tréninkem v Beskydech. „Po Houffalize jsem prošla nějakou virózou, kterou se mi naštěstí pomocí česnekové tinktury Allivictus, podařilo rychle zlikvidovat a mohla jsem tak doma začít pořádně trénovat. Skvěle jsem se cítila již minulý týden v Offenburgu a tento týden se mi má stoupající forma potvrdila. Jsem ráda, že mám špatný začátek sezony za sebou,“ oddechla si.

Tereza se podrobila i funkčním zátěžovým testům, které jí potvrdily, že trénink jde správnou cestou a směřuje k červencovému mistrovství Evropy v Izraeli a mistrovství světa na přelomu srpna a září, které bude v kanadském St. Anne.

(spo, mha)

Kdo je Tereza Huříková

Tereza Huříková (narozena 11. února 1987) začínala jako lyžařka v lyžařském klubu ve Vimperku. První závod na horském kole absolvovala v roce 1999. Od roku 2000 působila ve Sportovním centru mládeže Českého svazu cyklistiky ve Vimperku, kam byla jako talentovaná závodnice zařazena. Poté sbírala řadu úspěchů v kategorii starších žákyň či kadetek. V roce 2003 na sebe výrazně upozornila v mezinárodní konkurenci, skončila druhá na ME v Grazu.
Poté přichází první velké angažmá – v Česká spořitelna MTB teamu. Přicházejí skvělé mezinárodní výsledky, nejdříve v kategorii juniorek (dvojnásobná mistryně světa), poté v kategorii U23 a ELITE.

V roce 2008, necelý týden po návratu z letních olympijských her v Pekingu, kam se nominovala výsledky ve světových pohárech, úspěšně ukončila studium gymnázia.

Po konci Česká spořitelna MTB teamu (2009) se Tereze splnil jeden z mnoha snů, a to angažmá v mezinárodním týmu Trek Lorca Taller dell Tiempo racing team se sídlem ve španělské Lorce. Přišla i změna trenéra. Jiřího Lutovského, jenž bikerku trénoval od samého počátku, vystřídal Domingo Copelli – Ital trénující třeba pátého z OH v Pekingu Marca Fontanu. Aby nebylo změn málo, opustila na konci roku i svou rodnou Šumavu a odešla do kopců Beskyd, do Valašského Meziříčí.