Od školy peloton zamířil k lyžařskému areálu ve Veselé. V jeho okolí starší závodníci odjeli jedno až tři kola podle toho, do které věkové kategorie patří. Muži měli po dojezdu do cíle v nohou téměř 33 kilometry s celkovým převýšením 1 040 metrů.

Členitý terén s častým střídáním povrchů mnohé závodníky zaskočil.

„Když jsem ve startovní listině viděl jména žáků střední školy, myslel jsem si, že to bude mnohem lehčí. Prudké kopce, pěkné a těžké sjezdy, to jsem nečekal,“ přiznal vítěz hlavní mužské kategorie Pavel Skalický z Morkovic, jenž dosáhl času 1:20:45 hodiny.

Absolutně nejrychlejším mužem byl čtyřicátník Karel Hartl z Hranic na Moravě, cílovou pásku protnul o 26 sekund dříve.

„Trať se mi líbila hlavně směrem dolů, nahoru po asfaltu a šotolině to byla trochu nuda. Závod byl docela krátký, jel jsem na pohodu,“ shrnul své účinkování.

Valašské kopce překvapily také nejrychlejší ženu.

„Na start jsem ale šla s tím, že mě čeká téměř čtyřiadvacet kilometrů stoupání. Užila jsem si to, zvláště když soupeřka přede mnou začala po prvním kole z vysokého tempa ubírat,“ uvedla Sabina Macháňová z Hranic na Moravě, kterou nejvíce potrápila stoupání po panelové cestě.

Postřehy soutěžících pozorně sledovala ředitelka pořádající školy.

„Závod se jim líbí, vysoce hodnotí i trať, která po nočním dešti trochu rozměkla,“ řekla Jindra Mikuláštíková a zdůraznila rodinnou pohodu, která je pro Stavařskou Spedos tisícovku příznačná.

„Zvláště muži v nejstarší kategorii si v cíli navzájem děkují a poplácávají se po ramenou,“ povšimla si ředitelka.

Jednašedesátiletý Jaroslav Konvičný její slova potvrzuje.

„Máme nějaký věk, a proto každý závod je pro nás zajímavý. Ten dnešní jsem si užil, i když jsem nevyhrál. Když je nás v kategorii jenom pět, nejsme soupeři, ale kamarádi,“ usmívá se veterán, jenž za sezonu odjede přibližně deset padesátikilometrových závodů.