Atleta z Rožnova pod Radhoštěm Marka Treteru do Zubří nalákala skutečnost, že tam může poměřit síly v zajímavém běžeckém závodu kombinovaném se střelbou.

,,První střelba, ve které jsem dvakrát chyboval, mě ale mírně rozhodila. Ve zbývajících třech střelbách už jsem však udělal jenom jednu chybu a tím jsem se dostal do psychické pohody. Na běžecké trati mě navíc motivoval skvělý domácí mladý běžec Tomáš Štverák startující dvě minuty přede mnou.

A protože Tomáš udělal na střelnici víc chyb než já, tak jsem ho v posledním okruhu doběhl. To mě ještě víc nakoplo a v závěru závodu jsem ještě vystupňoval tempo. Závod jsem nakonec vyhrál v traťovém rekordu,“ radoval se 43letý Marek Tretera.

Závod žen ovládla se 7 chybami ve střelbě Martina Mazáčová (AK Emila Zátopka Kopřivnice, 30:05), druhá byla Karolína Chmelová (Staré Město pod Landštějnem, 31:04), ta na střelnici pětkrát chybovala. Bronz brala za čas 35:58 s 10 minelami ve střelbě Tereza Hrachovcová (Blond Ninja Team).

,,Biatlon svobody v Zubří je krásný adrenalinový závod, který je pro mě skvělým zpestřením běžecké sezony. Na Valašsko jsem se podobně, jako moji synové Michal a Jakub těšila, protože kromě členitého a zajímavého běžeckého okruhu a střelnice, z něho pořizuje nádherné fotky přímo z trati Veronika Petrášová,“ přiznává Martina Mazáčová.

,,Závod jsem rozběhla poměrně rychle a až do poslední čtvrté střelby se mi dařilo také na střelnici. Při poslední střelbě jsem ovšem udělala pět chyb, takže jsem na trestném okruhu běžela 500 metrů navíc. V tom je ale krása biatlonu,“ konstatovala v cíli atletka z Kopřivnice 46letá Martina Mazáčová.

Spokojený byl rovněž její syn Michal, který vyhrál kategorii chlapců 13 až 15 let.

,,V závodě se mi dařilo. Nad očekávání se mi povedla také střelba. Jenom bych na trať, podobně, jako v loňském roce, přidal víc bláta,“ užíval si pobyt na Valašsku 13letý Michal Mazáč.

V Zubří se dařilo také domácím biatlonistům. Ti mezi dospělými obsadili dvě medailové pozice, když Libor Petřek vyhrál mužskou kategorii nad 50 let a Jiří Poruba získal v kategorii mužů 16 – 39 let bronz.

Mezi dětmi svoji kategorii vyhrál, Jiří Divín. Ve svých kategoriích se zviditelnila ještě spousta mladých biatlonistů ze Zubří. Stříbro brali Jiří Repant, Lukáš Volný, Julie Vlčková a Tereza Andrýsková. Na třetích příčkách ve svých kategoriích skončili Matěj Pavlíček, Martin Volný a Zuzana Petřeková.

Závod se konal v areálu Březovce. Vypsány byly 3 kategorie mužů, 2 kategorie žen, 3 kategorie pro chlapce a 3 kategorie pro dívky.

,,Dospělí poměřili síly v 4 kilometrovém závodu rozloženém do 5 okruhů. V něm absolvovali 4 střelby, 2 vleže a 2 vstoje. Trestný okruh měřil 100 metrů. Děti si zazávodily v závodu dlouhém 1,2 kilometru rozloženém do 3 okruhů. V něm si dvakrát zastřílely vleže. Trestný kruh pro děti byl dlouhý 50 metrů. Všechny závody startovaly intervalově,“ informuje za pořadatele Josef Randus.

V Zubří si letos v Biatlonovém závodu svobody zazávodilo 43 dospělých biatlonistů a 40 dětí.

GALERIE VÍTĚZŮ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ V BIATLONOVÉM ZÁVODU SVOBODY 2023:

 • Muži 16 – 35 let: Alexandr Paťava (Valašské Meziříčí)
 • Muži 36 – 49 let: Marek Tretera (AC Sportguides Rožnov pod Radhoštěm)
 • Muži nad 50 let: Libor Petřek (TJ Gumárny Zubří)
 • Ženy 16 – 35 let: Karolína Chmelová (Staré Město pod Landštějnem)
 • Ženy nad 36 let: Martina Mazáčová (AK Emila Zátopka Kopřivnice)
 • Chlapci 13 – 15 let: Michal Mazáč (AK Emila Zátopka Kopřivnice)
 • Chlapci 10 – 12 let: Jiří Divín (TJ Gumárny Zubří)
 • Chlapci 8 – 9 let: Jakub Behanec (TJ Chropyně atletika)
 • Dívky 13 – 15 let: Varvara Konstantinová (SKM Valašské Meziříčí)
 • Dívky 10 – 12 let: Karolína Škubalová (TJ Sportguides Rožnov pod Radhoštěm)
 • Dívky 8 – 9 let: Kristýna Židlíková (TJ Chropyně Atletika)