Oproti loňsku si Valaši ještě polepšili a tentokrát skončili těsně pod vrcholem, a sice za postupující rezervou Opavy na druhém místě. „Z tohoto pohledu musíme sezonu samozřejmě hodnotit pozitivně. I když jsme měli některé úseky sezony trošku méně povedené, tak jako celek to musíme brát jako úspěch a jsme hodně spokojeni,“ hodnotí ročník 2008 – 2009 trenér basketbalistů Valašského Meziříčí Pavel Václavek.

Asi nejhorším obdobím družstva bylo to kolem Vánoc. „Měli jsme tam sérii několika zápasů, které jsme těsně prohráli a dlouho jsme se nemohli chytit. Začalo to těsnou prohrou v Novém Jičíně a pár utkání se to s námi vezlo,“ vzpomněl kouč chvilkové horší období svého týmu. Po většinu sezony však Meziříčané působili velmi kompaktním dojmem a jejich výkony byly velmi vyrovnané. Především na domácí palubovce byli Valaši téměř k neporažení. „Řekl bych, že jsme letos podobně jako loni hodně těžili z toho, že kádr je pohromadě již delší dobu a dokázal prodat to, co v něm je. Kluci přistoupili k sezoně velmi zodpovědně a podle toho také vypadá konečný výsledek,“ pochválil své svěřence Pavel Václavek.

Mezi tradiční opory týmu patřil stejně jako loni Jan Stehlík, jenž v rámci možností vypomáhal na hostování z NH Ostrava (nejvyšší soutěž Mattoni NBL). Spolehlivé výkony bez diskuze podávali i Petr Pešat, Ondřej Šiko, Lukáš Bezděk, Michal Večeřa a mnozí další. Velmi dobře se prezentovali také mladíci v dresu Valašského Meziříčí. „Dobře se ukazovali Jiří Stehlík, dále Jurda nebo Zagora, jenž především v závěru sezony naznačil, že s ním můžeme do příští sezony počítat,“ pochválil kouč Václavek mladíky ve svém výběru.

Jedna kaňka na povedené sezoně se však přeci jen podle kouče Meziříčí našla. Nesouvisí však s výkony týmu nebo něčím podobným. Valachům stejně jako většině týmů ve druhé lize se nelíbí systém, kterým se na konci sezony hraje o postup do první ligy. „Pravidla ve skupině o 1. – 4. místo, která následuje po základní části, se nám i ostatním týmům zdají neregulérní. Ty čtyři týmy si totiž převádějí do bojů o postup všechny body ze základní části. Proto třeba Opavě B stačilo ze šesti utkání vyhrát jen dvě a měla jistou první ligu. V tomto směru je to dost nemotivační a skoro bych řekl, že je to zbytečné plýtvání penězi za dlouhé výjezdy k soupeřům. Pro amatérské kluby to zase nejsou tak malé položky,“ vysvětluje Václavek svůj pohled na nepovedený model bojů o postup do vyšší soutěže. Podle něj se nabízejí jiné, mnohem zajímavější a spravedlivější, možnosti. „mělo by se hrát třeba klasickým play off systémem nebo aspoň přenášet ze základní části jen body ze vzájemných zápasů těch čtyř týmů, kterou hrají o postup. O tomto bychom se zástupci dalších druholigových týml měli jednat se svazem,“ plánuje si trenér Václavek.

Nejbližší program týmu, který má tři týdny po sezoně, ještě není výhradně basketbalový. Celý květen měli kluci volno, aby si od basketu odpočinuli. Sezona byla celkem dlouhá. V červnu chceme pomaličku začít s nějakou lehkou přípravou. Po červencovém volnu bychom se měli znovu sejít někdy v srpnu a vrcholem přípravy na novou sezonu bude soustředění v Chorvatsku v září,“ prozradil trenér letní plán svého týmu.