Rychlostní zkoušky letošní Barum Czech Rally Zlín bude navíc poprvé v přímém přenosu přenášet televizní stanice Eurosport.

Jinak se jezdci i diváci mohou těšit na mírně pozměněnou první městskou erzetu i atraktivní jízdu historických automobilů. Barumka i letos částečně odstřihne zlínské sídliště Jižní Svahy od centra, větší dopravní komplikace ale organizátoři v krajském městě ani na jiných místech včetně kroměřížského regionu neočekávají.

„Letošní hlavní novinkou bude čtyřhodinový přímý přenos Barum rally na programu Eurosport 1, konkrétně z rychlostních zkoušek Slušovice a Maják. Návštěvnost těchto erzet je úchvatná, chceme to Evropě ukázat. Bude to úžasná propagace," těší zástupce ředitele soutěže Jana Regnera.

Většinu záběrů má televizní stanice natočit z nízko letícího vrtulníku vybaveného letos speciální HD kamerou, ze kterého poputuje signál do ještě výš letícího letadla a z něj do pozemní centrály a pak už dál k divákům po celé Evropě.

„Štáb Eurosportu přijede se sedmi náklaďáky a bude mít šedesát osm lidí. Stále s nimi jednáme o podrobnostech," zmínil náročnost projektu Regner.

Podle ředitele soutěže Miloslava Regnera by měly přenosy přilákat k trati další diváky.

„Jen se bojíme, aby nezalehávali do příkopů, což by bylo vidět, třeba jako v Monte Carlu," poznamenal s úsměvem šéf Barum rally.

Jedno z regionálních rádii umístí do kokpitů vybraných automobilů i mikrofony a nabídne posluchačům živé přenosy.

„Těšíme se, co z jezdců vypadne, ale trochu se toho i děsíme, pokud budou třeba navigátoři sprostí," usmál se moderátor Petr Kopčil.

Letošní Barumka nabídne klasické bonbónky: oblíbené a časem prověřené rychlostní zkoušky Slušovice, Pindula, Lukov, Tesák, Halenkovice, Kudlovice, Maják.

Kvůli opravám čekají jezdce změny

Hned první, nejnavštěvovanější městská erzeta ve Zlíně, ale dozná změn, díky opravám ve svitovském areálu.

„Na mnoha místech bude zúžená vozovka, bude tam i drobný skok, teď řešíme, co s ním. Zcela nový je i prostor u podchodu. Část městské erzety se pojede také na novém asfaltu," popsal podrobnosti Miloslav Regner. Letošní ročník soutěže Barum Czech Rally Zlín rovněž obohatí jízda legendárních historických automobilů.

„Máme přihlášených sedmnáct historických vozidel, které se projedou i po městské rychlostní zkoušce. Zavzpomínáme například na vozy z padesátých let," pokračoval šéf soutěže.

Barum propaguje malíř Bimba

Pikantní zajímavostí také je, že letos propagují organizátoři Barumku i s malbami legendárního malíře „Bimba", Bohumila Konečného, který byl ve čtyřicátých letech minulého století hvězdou zlínského reklamního oddělení firmy Baťa, ale ilustroval například i Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Barum Czech Rally Zlín, která je součástí prestižních seriálů Mistrovství Evropy v rally (ERC), Intercontinental Rally Challenge (IRC) a Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky v rally (MMČR), se pojede ve Zlíně a okolí od 31. srpna do 2. září.

První posádky budou v cíli v neděli

První posádka sjede z rampy u zlínské radnice v pátek v 17 hodin, první městská erzeta startuje ve 21.15 hodin a do cíle soutěže pod zlínským Velkým kinem by měla dorazit první vítězná posádka v neděli odhadem přibližně o půl třetí odpoledne.

Program Barum Czech Rally Zlín

Čtvrtek 30. srpna

Ve večerních hodinách: veřejně přístupná technická přejímka ve zlínské Sportovní hale spojená s autogramiádou jezdců

Pátek 31. srpna

Dopoledne: shakedown Pohořelice Komárov

17.00 start soutěže před radnicí, na náměstí Míru ve Zlíně.

21.15 start první Super rychlostní zkoušky ve svitovském areálu.

Sobota 1. září

8.32 start první „televizní" RZ ve Slušovicích.

Na jezdce čeká v sobotu osm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích: Slušovice, Pindula, Lukov a Tesák.

Neděle 2. září

8.17 start první nedělní RZ. Na jezdce čeká šest rychlostních zkoušek na třech úsecích: Halenkovice, Kudlovice a Maják.

Od 14.30 příjezd prvního vozu do cíle pod Velkým kinem ve Zlíně a slavnostní vyhlášení výsledků.

Autor: Martin Lavay