Úspěch si posádka Adam Staněk – Martin Vlk přivezla také z pátého podniku mistrovství České republiky v truck trialu, který se jel v lokalitě Černuc u Nové vsi, nedaleko Mělníka a Slaného. Před předposlední soutěži sezony MČR byli na čele kategorie S4 Staněk s Vlkem na Tatře 815 6×6 VVN. Z pěti soutěží odešli čtyřikrát jako vítězové a soutěž v Černuci mohla definitivně rozhodnout sezonu. A tak se také stalo, ale bylo to obrovské drama se vším všudy.

Adam s Martinem zřejmě rádi laškují se svými soupeři. Zatímco v sobotu nechávali soupeře v euforii, že jsou lepší než Staněk, v neděli tomu bylo obráceně. „V sobotní části závodu se nám moc nedařilo. V jedné sekci jsme chtěli nahnat body a pokoušeli jsme se projet dvě brány, které žádná z posádek v naší kategorii neprojela. Náš plán ovšem nevyšel a na překročený počet couvání jsme byli diskvalifikováni. Tady jsme se měli řídit heslem, že méně je někdy více. Po sobotě jsme figurovali na 5. místě," nastínil první soutěžní den Adam Staněk.

Nedělní obrat přinesl kýžený titul

V neděli zděchovský jezdec zajel dvě nejnáročnější sekce velmi dobře a hodně tady stáhl bodovou ztrátu od soupeřů. V průběhu závodu moc bodové rozdíly nesledoval a proto bylo pro něj i pro Martina slavnostní vyhlašování celého závodu hodně nervózní. „Když jsme šli na vyhlášení výsledků, tak jsem šel s podvědomím, že jsme to dotáhli na druhé místo. Byl jsem tak nervózní, že jsem ještě před vyhlášením došel za ředitelkou závodu, aby mi prozradila, jak vše dopadlo. Počkej si na vyhlášení, zněla odpověď. Mám rád lidi, kteří napínají situaci až na maximum a tudíž jsem se nic nedozvěděl. Nakonec jsme vyhráli soutěž o 30 trestných bodů, což je jedna zlomená branka. I to svědčí o velké vyrovnanosti kategorie. Tímto vítězstvím jsme si předčasně zajistili i mistrovský titul. Pocity jsou super. Práce a čas, který jsem věnoval během zimní pauzy do přípravy vozu, se maximálně zúročily. Navíc je to i motivace do další sezony," popsal radostné okamžiky pilot posádky Staněk.

Vyrovnanost kategorie S4 rok od roku stoupá a počet posádek přibývá. Proto si letošního úspěchu Adam velice cení. „V roce 2008 jsme získali v této kategorii první titul a tři roky jsme čekali na jeho obhajobu. Třikrát jsme skončili těsně pod vrcholem o minimální počet bodů. Nejjednodušší byl zisk prvního titulu. Od té doby soupeři hodně přidali a každý závod byl hodně vyrovnaný. Z titulu máme velkou radost," uvedl Staněk.

Sezona v domácím mistrovství ČR v truck trialu ještě nekončí. Na začátku října se pojede na Kladně poslední podnik roku. Ani zde nebudou chybět Staněk s Vlkem a to i přesto, že mají titul v kapse.

Vedle klasického truck trialu se Adam Staněk spolu s Martinem Vlkem věnovali letos i rally kamionů.

K tomuto motoristickému odvětví posloužily soutěže v Německu, kde Adam startoval s Tatrou 815 4×4 Dakar. Poslední soutěž absolvoval Staněk se svým navigátorem v polovině září.

„Tady to bylo pro nás dosti zvláštní, neboť to s rally nemělo moc společného. Jednalo se spíše o rychlejší truck trial. Trať byla moc rozbitá a v podstatě ani nebylo kde závodit. Hlavně jsme chtěli naší Tatru otestovat a tomu jsme podrobili celou soutěž. V cíli jsme byli klasifikováni na druhém místě v naší kategorii, což nás součtem bodů vyneslo ke konečnému vítězství celého poháru," přiblížil druhý velký úspěch během krátké doby Adam Staněk.

Třešnička na dortu? Závod v Tunisku

V blízké době čeká na valašského jezdce opravdový vrchol sezony. Každý kluk sní o velké soutěži typu Dakar a Adam se k podobné soutěži postupně přibližuje. Ve dnech 20. října – 3. listopadu se postaví spolu se svými kolegy na start Sahara Rallye de Tunisie v Tunisku. „Po dohodě s partnery jsme se rozhodli uzavřít sezonu třešničkou na dortu. Spolu s navigátory Martinem Vlkem a Petrem Vávrou se postavíme na start čtrnáctidenní soutěže, kde nás čekají duny a písky. Toto nelze nikde natrénovat, takže nás čeká velká neznámá. My jedeme tento závod hlavně proto, abychom získali zkušenosti. Konkurence bude obrovská, neboť zde bude startovat hodně posádek, které pravidelně startují i na legendárním Dakaru. Pro tyto posádky to bude test před slavnější soutěží, která je čeká na přelomu roku. Chceme hlavně dojet," odhalil velké překvapení Staněk.