VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s Jindřichem Ondrušem, ředitelem Valašského muzea v přírodě

Zlínský kraj - Jindřich Ondruš vám bude odpovídat ve čtvrtek 25. června od 13 do 14 hodin.

ON-LINE rozhovor s Jindřichem Ondrušem, ředitelem Valašského muzea v přírodě

Jindřich Ondruš

Tento rozhovor byl ukončen dne 25.6.2015
DOTAZ: Dobrý de pane řediteli, s jakým rozpočtem letos hospodaříte? Stačí vám to nebo je to o prsa?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, náš letošní provozní rozpočet je lehce přes 65 mil.Kč. Záměrů jsme měli více ale musíme se přizpůsobit.
DOTAZ: Kolik zaměstnanců má Valašské muzeum v přírodě? Určitě potřebujete i řadu řemeslníků, nebo si tyto práce kupujete externě u firem z venku?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, máme 107 stálých zaměstnanců a přes léto dalších 46 sezonních. Velkou část prací si děláme sami, na některé větší projekty si musíme najmout firmy.
DOTAZ: Život na Valašsku, řekněme před 100 lety si asi nikdo neumí pořádně představit. Práce na poli, řemesla, obyčejný život rodiny... chystáte nějaký pořad v rámci oslav 90. výročí skanzenu, který toto současné generaci přiblíží?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, máte pravdu, takovýto život si už umí představit málokdo. My se snažíme o přiblížení, o to abychom návštěvníkovi ukázali způsob bydlení, obživy, tradic a zvyklostí a také třeba slavností. myslím, že je to patrné v mnoha pořadech Valašského roku.
DOTAZ: Dobrý den pane Ondruši, mám dotaz či návrh: skansen se snaží oživovat a udržovat typické valašské činnosti včetně salašnictví. Nebylo by možné obnovit kolibu a sezonní pastvu ovcí na Velké polaně na Černé hoře pod Radhoštěm? Tato lokalita zarůstá, jsou proto vymýšleny náhradní "technologie" místo přirozeného vypásání... Kdyby zde měl Rožnovský skansen jakousi "detašovanou expozici" byl by to na tomto turisticky exponovaném místě obrovský přínos jak pro turistiku, tak pro propagaci skanzenu, osvětu a poučení mladé generace a především udržení, zachování tohoto horského biotopu...
Děkuji a ať se Vám daří!
ODPOVĚĎ:Dobrý den, díky za námět. V našem plánu rozvoje je obsažen větší důraz na salašnictví a pastevectví. našim záměrem je vybudovat na pozemcích muzea nový areál s pracovním názvem Kolibiska, který by právě toto zobrazoval.
DOTAZ: Dobrý den, na oslavy výročí asi máte dost otázek. Mě by spíše zajímalo, co do budoucna. Jakým směrem se bude skanzen dál ubírat? Co nového čeká návštěvníky v nejbližších letech? Děkuji za odpovědi a přeju všechno dobré
ODPOVĚĎ:Dobrý den, máme zpracovanou představu o rozvoji muzea na 10 let, tedy až do roku 2023. Budeme se velmi snažit naplňovat odkaz našich zakladatelů - aby naše muzeum bylo muzeem živým. Chceme přidat hospodářské stavení do areálu Valašské dědiny a zde přemístit hospodářská zvířata, což by mělo přinést lepší možnosti pro návštěvníka, chceme vybudovat nový areál s pracovním názvem Kolibiska zaměřený na salašnictví a pastevectví. Chceme se lépe postarat o naše sbírky a vybudovat nový depozitář, chceme zlepšit zázemí a amfiteátru, chceme být přátelštější k rodinám s dětmi, realizovat vzdělávací projekty, prostě je toho docela dost.
DOTAZ: Přeji hezký den, co Vás jako ředitele muzea nejvíce ve skanzenu trápí? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Dobrý den, momentálně mě nejvíce trápí situace kolem takzvaných Norských grantů, kde nám po 5 letech vydal finanční úřad platební výměr na odvod části dotace. Potýkám se s tím už téměř 3 roky, podařilo se nám odvod výrazně snížit ale je to stále nedořešené a působí nám to problémy.
Dalším velkým problémem je vyhořelá chata Libušín. tady je ale zase úžasné jakou vlnu zájmu a solidarity to vyvolalo a já věřím, že Libušín obnovíme.
DOTAZ: Dobrý den, mohl byste, prosím, prozradit, jaký je alespoň přibližný roční rozpočet skanzenu a na co jde vždy nejvíce peněz? Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý den, rozpočet "provozní" je lehce přes 65 mil. Kč, Z toho 43 mil. je finanční příspěvek od zřizovatele a 22,5 mil. si vyděláme vlastní činnosti. Výdaje jsou tak, že větší polovina - více než 34 mil. jde na platy a zbytek na provoz. Vedle toho jsou ještě investice a projekty.
DOTAZ: Dobrý den, na jaké stavební novinky se mohou letos těšit návštěvníci muzea?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, letos dokončujeme poměrně velkou budovu (za cca 24 mil.Kč.), jejíž přízemí bude přístupné ze stavebního dvora bude sloužit jako zázemí stavební a první patro bude přístupné z cesty do Valašské dědiny a bude sloužit jako nový výstavní prostor, chystáme zde taky úplně novou výstavu. Dále dokončujeme rekonstrukci další budovy naproti budově ředitelství, kde bude knihovna a badatelské, dokumentační a informační centrum. Připravujeme ta zcela novou expozici o krojích s názvem "Jak jde kroj, tak se stroj". Kromě toho chceme také opravit sociálky v Dřevěném městečku a máme také velké množství drobnějších oprav.
DOTAZ: Dobrý den, zdá se mi, že letní tématicky zaměřené programy ve skanzenu se stále opakují. Sice je pořád ráda navštěvuji, ale chtělo by to něco víc nového. Neuvažujete o nějakých programových změnách. Děkuji za odpověď. Skanzenu i Vám přeju všechno dobré
ODPOVĚĎ:Dobrý den, velká část pořadů je spojena se "zvykoslovným rokem" jako velikonoce, vánoce a podobně, část jsou tradiční festivaly a pořady řemeslné. Proto se určitá část pořadů opakovat bude. Snažíme se ale abychom každoročně zařadili několik nových pořadů - letos například Sklářská sobota nebo Ve znamení ryb a naší snaho bude také zamýšlet se nad jinou náplní pořadů tradičních.
DOTAZ: Dobrý den, jako ředitel takové instituce asi musíte mít vztah k dobré lidové muzice a folkloru. Jezdíte například na folklorní festivaly? Kam se chystáte? Případně jakou národopisnou oblast preferujete? Bojujete za Valachy, nebo vemete " na milost" i třeba Slovácko:)
přeji hodně úspěchů
ODPOVĚĎ:Dobrý den, určitě mám. Navštěvoval jsem hodně festivalů a kulturních akcí v celém kraji. Co jsem v muzeu trochu méně, protože přece jenom máme prakticky každý víkend akci u nás a jsem tu dost vázaný. Ale i letos už se mi podařilo navštívit třeba jízdu králů ve Vlčnově, festival Tanec Valmez a zítra se chystám na festival do Strážnice. Valašsko je mi každopádně v mnoha směrech nejbližší ale mám hodně krásných zážitků z dalších regionů a oblastí.
DOTAZ: Pane řediteli, chystáte oslavy 90. výročí skanzenu, řekla bych, že největší akci za poslední léta. Co se momentálně jeví jako největší problém? Finance nebo zajištění některé z části bohatého avizovaného programu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, oslavy chystáme v docela velkém týmu už více než rok. V této chvíli máme zajištěné, nebo alespoň přislíbené finance, tak asi to bude zajištění aby všechno klaplo a taky aby nám přálo počasí.
DOTAZ: Pane řediteli,
jaká částka bude vyplacena pojišťovnou za škodu na Libušíně? /nezasloužila by si veřejnost dostat informace?/
Pokud částka vyplacená pojišťovnou dosáhne hodnoty, za kterou se stavba bude realizovat, tak proč je vyhlášena sbírka?
Pokud tedy částka ze sbírky nebude vynaložena na daný účel, na který lidé přispěli, jak s ní budete dále nakládat? /komu vracet prostředky, když v zásadě bylo přispíváno anonymně?/
Budete, jak je dnes módní, soutěžit tzv. na cenu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, snažíme se a budeme se snažit být maximálně otevření a informace poskytovat. Nyní je to tak, že stále ještě nebylo ukončeno vyšetřování a ani stále nevíme jaké bude plnění od pojišťovny. Takže tuto informaci bohužel nemáme.
Od začátku je vysoce pravděpodobné, že pojišťovna nebude hradit všechno - například bude nezbytný takzvaný samozhášecí systém, rezervoár na vodu a další. Nemyslím si tedy, plnění od pojišťovny dosáhne hodnoty, za kterou se bude obnova realizovat. Sbírku budeme určitě velmi potřebovat a možná budeme potřebovat i další prostředky od ministerstva kultury ale nepředbíhejme.
Bohužel budeme muset soutěžit i na cenu, ukládají nám to předpisy. Chceme ale co nejlépe nastavit kritéria toho co musí budoucí dodavatel obnovy splňovat aby to dávalo dostatečnou záruku, že to umí.
DOTAZ: Dobrý den,

Už 2x se nám stalo že jsem si koupil vstupenku do celého areálu ale netrefil jsem se do prohlídky Mlýnské Doliny s průvodcem a jelikož se nikomu nechce čekat na další tak jsme ji neviděli. Jak jsem zjistil od známých nejsem zdaleka jediný. Lidé co si platí vstup do skanzenu tam nejdou proto aby Vám rozbili mlýny tudíž toto opatření nechápu. Měli by jste tam nechat i vstup bez průvodce a pravidelný s průvodcem jako zajímavou alternativu. Jinak je muzeum skvělé.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, že jste Mlýnskou dolinu neviděli mě mrzí. O této věci jsme hodně uvažovali a zvažovali pro a proti a nakonec převládl názor, že by měly být prohlídky pouze s průvodcem v optimálně velkých skupinách. Samozřejmě o tom budeme uvažovat i v budoucnu. Díky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT