Co je důvodem takové výhně? Teploty přes čtyřicet stupňů se sunou z jihozápadu Evropy více na sever. „Jedná se o takzvanou Saharskou vzduchovou vlnu. Silně zasáhla velkou Británii a také země Beneluxu,“ popsala Deníku meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopresu. „Vedra pocítíme ve středu a také ve čtvrtek, nejvíce v západní části republiky. Očekáváme, že by se teplota mohla vyšplhat na 37 stupňů,“ upozorňuje Honsová.

Ani v dalších týdnech ale nepřijde čas odložit krémy s vysokým UV faktorem a lahve s vodou. Vedra totiž nekončí. Modely meteorologů potvrzují vysoké teploty nejméně do první poloviny srpna.  „Podle všeho by už ale teploty super tropické hranice dosahovat neměly,“ říká meteoroložka.

Co je navíc téměř jisté, bude absence deště. Zatímco v červnu se díky vydatným srážkám plnily spodní vody, další týdny veder rezervy zřejmě vyschnou. „V druhé polovině července očekáváme ještě méně srážek, než spadlo v jeho první polovině,“ potvrzuje Honsová. Hladině vod neprospěje ani vysoký výpar, který meteorologové rovněž předvídají.

Během horkých dní bychom neměli zapomínat na pitný režim a přijímat do těla dostatek tekutin ve formě nealkoholických nápojů. Důležitá je také ochrana kůže. Sluneční záření dokáže potrápit zvlášť citlivou pleť i během obyčejné pochůzky městem. Největší nebezpečí úpalu nebo spálení kůže hrozí mezi 10. až 15. hodinou.