V sobotu dopoledne obdržela hlídka Horské služby v Beskydech oznámení o starším muži, který nejeví známky života.

Členové horské služby se proto neprodleně vydali na parkoviště, které se nachází v prostoru Soláně. Právě tam objevili ležet více než sedmdesátiletého muže, který nejevil známky života.

Toho se v tu chvíli snažily přivést k vědomí dvě dívky, které dokázaly muži poskytnout první pomoc. „Naši záchranáři pak pokračovali v resuscitaci a zjistili, že muž má zřejmě zástavu srdce,“ prozradil oblastní náčelník Horské služby Radim Pavlica.

Aby muže zachránili rozhodli se pracovníci horské služby použít takzvaný laický defibrilátor. S tím pracovali ve své praxi vůbec poprvé. „Pokud bychom ten přístroj neměli byla by skutečně každá rada drahá,“ zdůraznil Pavlica.

I když přístroj použili členové horské služby poprvé, potíže s manipulací s ním neměli. „S defibrilátorem byli už dříve podrobně seznámeni,“ doplnil Pavlica.

Horské službě se podařilo obnovit pacientovi životní funkce. Na místo dorazila také posádka rychlé lékařské pomoci. Zdravotníkům, kteří na místo přijeli, předali členové horské služby už stabilizovaného muže. Ten měl zachovalé životní funkce.

Na optimismus je však podle Pavlici ještě brzo. „Nikdo ale bohužel neví, jak dlouho muž na parkovišti po srdeční příhodě ležel. Proto je zatím předčasné říci, kdy bude v pořádku a zda přežije bez následků,“ uzavřel Pavlica.