Již v sobotu nad ránem vyjížděly složky Integrovaného záchranného systému k dopravní nehodě v Tučapech na Kroměřížsku.

Krátce po čtvrté hodině zde havaroval řidič osobního auta, které zůstalo převrácené na střeše. Motor vozu vyletěl do pole, další části byly rozmetány až dvacet metrů od vraku.

„Při průzkumu místa havárie jsme však nikoho nenašli, proto policisté nasadili služebního psa, který se snažil pasažéry najít,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček. Hasiči mezitím zajistili vrak auta proti případnému úniku provozních kapalin a proti požáru.

Další vyšetřování ukázalo, že zraněný řidič už leží v nemocnici. Tam ho odvezl jiný šofér, který před příjezdem záchranářů projížděl kolem havárie.

Čtyři osobní auta se zase srazila v sobotu krátce před polednem na křižovatce u čerpací stanice ve zlínské čtvrti Vršava. Z dvanácti účastníků byli zraněni tři lidé.

Vozy cestovaly i tři děti ve věku od tří do třinácti let. „Ty dostaly po nepříjemném zážitku od hasičů plyšového maskota - dráčka Záchranáčka. V jednom z vozů cestovala těhotná žena, která nebyla zraněna, stejně jako ani její jedenapůlroční dítě upoutané v autosedačce,“ dodal Mitáček. Do nemocnice museli záchranáři dopravit jednoho z pasažérů.

„Hasiči zajistili vraky vozů proti případnému požáru a uniklé provozní kapaliny zasypali sorbenty. Po zadokumentování nehody policií pomohli s odtažením vraků z prostoru křižovatky a s uvolněním dopravy,“ poznamenal Mitáček.

V době řešení nehody přišla navíc k veliteli zásahu řidička z nedaleké čerpací stanice a ohlásila masivní únik benzinu z auta. „Řidička natankovala plnou nádrž a vyjela od stojanů. Byla upozorněna na unikající palivo a zastavila ještě v prostoru stanice,“ popsal Mitáček. Unikající palivo hasiči zachytili do nádoby a po příjezdu posilující jednotky odčerpali část nádrže. Znečištěný prostor ošetřili sorbenty.

Nejsmutněji dopadla v neděli nad ránem nehoda u Medlovic na Uherskohradišťsku. Pětice mladých lidí ve věku mezi šestnácti a dvaceti lety havarovala ve vozidle značky Škoda 105 při cestě do Osvětiman.

„Řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy v pravotočivé zatáčce, dostal s vozidlem smyk, vyjel vlevo mimo vozovku, automobil se převrátil na bok a narazil střechou do stromu. Od něj se pak odrazil zpět na kola,“ prozradila mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Při dopravní nehodě došlo ke smrtelnému zranění devatenáctiletého spolujedoucího na prostředním zadním sedadle. Těžké zranění utrpěla šestnáctiletá dívka, s lehkým zraněním vyvázli dvacetiletý spolujezdec, šestnáctiletá spolujezdkyně a řidič. Všichni cestující pocházejí z jedné z obcí na Hodonínsku.

Drama se na Velikonoční pondělí odehrálo i u obce Rataje na Kroměřížsku. Opilý sedmadvacetiletý řidič zde vpodvečer čelně srazil šestačtyřicetiletou ženu, která vezla svého invalidního manžela na vozíčku. Podle informací policejní mluvčí Blanky Králové musel těžce zraněnou ženu transportovat přivolaný vrtulník do brněnské fakultní nemocnice. „Muž byl převezen do kroměřížské nemocnice,“ upřesnila Králová.

K dopravní nehodě došlo tak, že se opilý mladík vyřítil směrem od Ratají na Zlobice a manželský pár doslova smetl z vozovky. Viník nehody nadýchal 1,62 promile alkoholu v krvi.

Záchranáři museli zasahovat i na Valašsku.

„O půl třetí odpoledne přijal operační důstojník HZS Zlínského kraje zprávu, že u obce Kelč na Vsetínsku zasahují hasiči z Olomouckého kraje u tragické havárie osobního auta. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Valašského Meziříčí s jedním zásahovým vozem. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že mezi obcí Kelč a Všechovice došlo k tragické havárii osobního auta zn. Audi A3,“ sdělil mluvčí krajských zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Podle něj jednadvacetiletý řidič nezvládl průjezd zatáčkou, vyjel mimo silnici, kde se s autem nejdříve otřel o jeden strom a do druhého narazil čelně. Při havárii došlo k úmrtí jeho čtyřiadvacetiletého spolujezdce sedícího na předním sedadle. Sám řidič utrpěl těžké zranění a musel být transportován do nemocnice vrtulníkem.

„Nehoda u obce Všechovice byla hlášena na tísňovou linku už ve 14:12 hod., kdy volání převzalo TCTV 112 v Olomouci. Na pomoc tak nejdříve vyjela jednotka profesionálních hasičů z Hranic, Olomoucký kraj. Až cestou k místu havárie hasiči hlásili, že překročili hranici svého regionu a územně patří událost do Zlínského kraje,“ dodal Mitáček.

Hasiči z místa potvrdili úmrtí spolujezdce a těžké zranění řidiče. Ten byl v době příjezdu hasičů už mimo vozidlo a byla mu poskytována první pomoc dalšími řidiči, kteří u nehody zastavili. Na místo musel přiletět vrtulník letecké zdravotnické služby, který si pacienta převzal a transportoval do nemocnice.

„Hasiči vrak vozu zajistili proti případnému požáru a úniku provozních kapalin. Po zadokumentování nehody hasiči z Hranic museli vystříhat tělo mrtvého spolujezdce. Po příjezdu jednotky hasičů z Valašského Meziříčí bylo místo havárie přebráno,“ doplnil Mitáček.

Tragickou událost šetřila policie a po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla omezena částečně průjezdnost po místní komunikaci.

Zpravodajové deníku