Řidič kamionu stačil ještě před nehodou z kabiny vyskočit. Vlak po střetu vykolejil, strojvedoucí i všech sedm cestujících v soupravě vyvázli bez zranění. Způsobená škoda se vyšplhala na 1,7 milionu korun. Místo bylo téměř deset hodin neprůjezdné.

Vážná nehoda se stala ve čtvrtek krátce před dvaadvacátou hodinou. Pětačtyřicetiletý řidič z Orlové jel s nákladní soupravou značky Volvo s lehkým nákladem palet od Valašského Meziříčí směrem na Nový Jičín. „Na jízdní soupravě se mu těsně před přejezdem roztrhla přívodní vzduchová hadice mezi tahačem a návěsem. To zapříčinilo okamžité zablokování všech kol návěsu a kolos zůstal stát přední částí tahače na železničním přejezdu,“ vylíčila okamžiky před střetem vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Do příjezdu vlaku v tu chvíli zbývaly asi tři minuty. Když se rozezněla zvuková signalizace na přejezdu, šofér rychle vyskočil z kabiny a unikl do bezpečí. „Dvaapadesátiletý strojvedoucí z Holešova díky profilu železniční tratě nemohl na vzniklou situaci zareagovat. I použití rychlobrzdy by bylo neúčinné,“ pokračovala Javorková.

Síla následného nárazu odhodila tahač do příkopu u kolejiště s proraženou palivovou nádrží. Část přepravovaných palet se vysypala na silnici. Následkem střetu vykolejil první vagon osobního vlaku. Souprava přesto urazila ještě asi sto metrů, než zastavila.

Na místo dorazili hasiči, kteří se postarali o zdemolovaný kamion. „Z poškozené nádrže uniklo několika desítek litrů nafty do půdy a příkopu. Položili jsme sorbční hady k zabránění dalšímu šíření látky a místo zasypali sorbenty,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal potvrdil, že v době nehody byla výstražná signalizace i se závorami v činnosti. Vzniklou škodu odhadli inspektoři na 1,7 milionu korun. „Z toho půl milionu na vlaku, dvě stě tisíc na trati a jeden milion na nákladním automobilu,“ upřesnil Martin Drápal.

Kvůli vyšetřování a odklízení následků střetu bylo místo deset hodin uzavřené. Tah mezi Valašským Meziříčím a Novým Jičínem byl znovu zprůjezdněn až v pátek deset minut po půl osmé ráno.