Podle informací ze mimořádné tiskové konference se fanoušci pohybovali v inkriminovaný okamžik na mimořádně nebezpečném místě, které nebylo mezi vytyčenými diváckými zónami.

Tragická událost se odehrála na sobotní první, celkově sedmé rychlostní zkoušce z Rybí do Štramberka. Z dosud nezjištěných důvodů posádka číslo 55 Lukáš Lapdavský – Julius Lapdavský s vozem Mitsubishi Lancer EVO IX vy vysoké rychlosti neočekávaně opustila trať a srazila trojici diváků.

„Zmínění diváci stáli na nebezpečném místě pod úrovní vozovky na tečnu k zatáčce na vnější část a ještě ke všemu před pevnou překážkou. Udělali to nejhorší, co udělat mohli. Nejhorší ze všeho je fakt, že kousek naproti byla bezpečná zóna pro diváky na vyvýšeném místě, přesně jak předepisují pravidla FIA,“ uvedl v sobotu odpoledne na zvláštní tiskové konferenci Josef Pátl, šéf promotéra šampionátu společnosti Mediasport a zároveň mediální zástupce Autoklubu ČR.

Před startem osudné erzety bylo podle slov pořadatelů na trati všechno v pořádku. „Před zahájením každé erzety projíždí trať technický delegát, který kontroluje zabezpečení tratě. V tento okamžik na onom inkriminovaném místě diváci nebyli. Kdy tam došli je zatím nejasné, ale bylo to až v průběhu zkoušky,“ vysvětlil Pátl.

První kusé zprávy z místa nehody hovořily o tom, že mezi trojicí zemřelých diváků je i jeden nebo více novinářů či fotografů. To se však nepotvrdilo. „Podle našich informací se jedná o tři diváky mladého věku, všichni byli muži. Fámy, které se vyrojily, se nezakládají na pravdě,“ podotkl mluvčí rally Roman Ordelt.

Slovenská posádka projížděla sedmou erzetou jako 29. v pořadí. Po tragické nehodě byl celý další průjezd stejně jako i celý zbylý program rally zrušen. „Přijeli jsme na start erzety a bylo nám řečeno, že na trati byla těžká havárka. Vrátili jsme se tedy objízdnou trasou zpátky a postupně jsme se dozvídali, že už se nepojede vůbec nic. Je to velmi smutná událost,“ hlesl jeden z jezdců Jaroslav Pešl, jenž byl po první dnu za slovenskou posádkou a na trať sedmé erzety už se nedostal.

Paradoxem celé tragédie je, že právě na Valašské rally byl zahájen projekt, který měl přispět k větší bezpečnosti na motoristických závodech. Kampaň se nesla v duchu hesla „Prosíme, poslechněte pokynů pořadatelů“.

Přestože bylo odjeto jen sedm erzet z celkových čtrnácti, budou se za první podnik sedmidílného šampionátu rozdávat všechny body. Rozhodl o tom sbor sportovních komisařů. Vítězem se tedy stal Roman Kresta před Janem Kopeckým a Václavem Pechem.