„Zůstala ležet daleko od bezpečnostních vstupních dveří a tak strážníci po příjezdu na místo využili náhradních klíčů od bytu, které paní pro obdobný případ již dříve uložila na služebně městské policie,“ uvedl ředitel strážníků Patrik Pecina.

Hlídka následně z důvodu podezření na zlomeninu přivolala záchranku. Do jejího příjezdu pomohli strážníci seniorce přichystat věci potřebné pro pobyt v nemocnici a zdravotníkům následně pomohli snést pacientku ze schodů k sanitce.

„Bylo to poprvé, kdy SOS tlačítko opravdu pomohlo k záchraně seniora. Dosud jsme sice zaznamenali již několik jeho aktivací, ale k těm vždy došlo omylem nebo sepnutím pádového senzoru například při prudším odložení tašky, v níž bylo tlačítko uloženo,“ dodal Pecina.

Radim Tulej a Roman Kandrač jako asistenti prevence kriminality dohlížejí od září na pořádek ve Vsetíně.
Nejsme tu jen pro Romy, říká asistent prevence ze Vsetína

Město poskytlo starším občanům necelou dvacítku SOS tlačítek, a to mimo jiné v rámci projektu Vsetínský senior. Jsou určena pro ty, kteří trpí zdravotními problémy, žijí sami, mají omezenou soběstačnost či mobilitu, mohli by být ohroženi nenadálou zdravotní indispozicí, pády či úrazy a mohlo by se stát, že by si ve svém stavu nemohli přivolat pomoc.

„Držitelé tlačítek mohou využít i možnosti uložit si klíče od bytu u nás na služebně, pokud tuto možnost nemají například u rodinných příslušníků či sousedů. Právě tentokrát nám to, že jsme měli klíče k dispozici, velmi pomohlo,“ uzavřel Pecina.

Signalizační bezpečnostní tlačítko je vybaveno GPS lokátorem, pádovým senzorem a hlídá také nabití baterie, jež jej napájí. Jeho obsluha je jednoduchá. Poté, co uživatel zmáčkne tlačítko, tak mu strážníci obratem volají a hovor je automaticky spojen bez nutnosti jej přijímat. V případě, že by senior neodpovídal či jinak nereagoval, je k němu vyslána hlídka městské policie.