Vzhledem k závažnosti zranění jej vrtulník převezl do ostravské Fakultní nemocnice. „Muž má za sebou operaci a momentálně je na jednotce intenzivní péče na oddělení neurochirurgie,“ potvrdil mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Kromě zdravotníků zasahovali na místě události také hasiči ze stanic Valašské Klobouky a Zlín.

„Z centrální stanice Zlín to bylo konkrétně družstvo specialistů hasičů lezců s terénním vozidlem Land Rover. Jako první se k zraněnému, u kterého byli svědci události, dostali hasiči z Valašských Klobouk a záchranáři. Ti muže ošetřili a připravili k transportu.

„Téměř na místo se dostali i zlínští hasiči se svým terénním vozidlem. Ti pak společně s ostatními uložili zraněného muže do vakuové matrace a na transportní nosítka, na kterých ho donesli k vozidlu,“ popsal Netopil. Policisté při následném vyšetřování vyloučili cizí zavinění. Kromě toho informovali, že zraněný pochází z Aše.

Očitá svědkyně

Očitou svědkyní události byla Eva Rohlenová, která v době neštěstí pobývala ve své chatě. Uvedla, že tak velkou záchrannou akci, jakou byla právě ta středeční, nepamatuje, přestože zásahy záchranářů na Pulčíně nejsou vzácností.

Zraněným turistům často pomáhají sami místní lidé.

„Každou chvíli někdo z místních vyjíždí terénním autem nebo traktorem, aby pomohl s převozem zraněných na dostupnější místa. Vrtulník za posledních deset let na Pulčinách přistál podruhé,“ zavzpomínala Rohlenová.

Podle místopředsedy 155. Horolezeckého oddílu Vsetín Petra Brinčeka je důležité, aby lidé respektovali značení a pohybovali se pouze po vyznačených stezkách. „Pak je téměř nemožné ze skal spadnout,“ je přesvědčený. Lidé ale podle něj na doporučení ani zákazy nedbají.

„Lidi lozí, kde nemají, a pak dojde snadno k neštěstí. Navíc v turistické části skal je lezení zakázané,“ upozornil Brinček.

Lezení je podle něj povoleno pouze v částech zvaných Medvědice a Železná brána. Stěny jsou kolmé až převislé. Bez patřičného vybavení je nelze zdolat. „Pulčínské skály jsou to nejtěžší, co na Valašsku je. I když si vzpomínám i na případ na horních Lačnovských skalách, kde asi před pěti lety zkušený horolezec pád nepřežil,“ připomněl Petr Brinček.