Do statistik se černým písmem zapsala například vážná nehoda z druhé poloviny května, kdy se na hlavní silnici I/57 v Lužné střetl osobní vůz se dvěma nákladními soupravami.

„Řidič osobního auta přejel do protisměru, kde se střetl s nákladní soupravou. Auto pak pokračovalo v pohybu a čelně narazilo do dalšího kamionu, který poté částečně vyjel ze silnice a narazil do přístěnku domu,“ popsal tehdy průběh nehody policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Řidič osobního vozu na místě podlehl vážným zraněním. Lékařskou péči pak potřebovali také řidič a spolujezdec z kamionu, který naboural do domu.

„Oba jsme převezli do zlínské Baťovy nemocnice. Jednoho se středně těžkým, druhého s lehčím zraněním,“ upřesnil po nehodě mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Předávání vysvědčení na Základní škole Záhumení v Rožnově pod Radhoštěm.
Rožnov uspěl u Nejvyššího soudu. Boj o školy nekončí

Tragické bouračky motorkářů

Tragická byla na valašských silnicích také první polovina září, kdy během jediného týdne zemřeli dva mladí motocyklisté. Nejprve ve čtvrtek 5. září v podvečer havaroval u Polic pětadvacetiletý mladík. Se svým strojem vyjel mimo silnici a narazil do betonové propusti. Zemřel na místě.

O pět dní později se další tragédie odehrála u Rožnova pod Radhoštěm. Život šestadvacetiletého motocyklisty vyhasl při nehodě, která se stala na silnici I/58 poblíž sedla Pindula. „Mladý motorkář při předjíždění narazil do osobního vozu, jehož řidič právě odbočoval vlevo,“ přiblížila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Narůstají peněžité škody

Z celoročních statistik dále vyplynulo, že v roce 2019 ubylo těžkých zranění. Bylo jich čtyřiadvacet oproti 29 těžce zraněným z roku 2018.

„Naopak stále narůstá výše škody způsobené při dopravních nehodách, meziroční nárůst je téměř pět a půl miliónů korun. Celková škoda přesáhla šedesát sedm milionů korun,“ upřesnil policejní mluvčí Petr Jaroš.

Hlavní příčinou dopravních nehod, stejně jako v minulých letech, nadále zůstává nesprávný způsob jízdy, a to v 530 případech. Následuje nepřiměřená rychlost při 112 dopravních nehodách a v 89 případech nedání přednosti.

Nejvíce viníků (752) je podle policistů z řad řidičů motorových vozů, řidiči nemotorových vozidel zavinili 54 nehod. „Velký díl nehod připadá na srážky se zvěří. Těchto evidujeme za loňský rok sto osmdesát dva,“ doplnil Jaroš.

V 54 případech zjistili policisté u viníka dopravní nehody alkohol. Alarmující je, že u šestatřiceti z nich přesáhla hodnota alkoholu 1,5 promile. Ve třech případech byl viník ovlivněný drogami.

Propagace Valašska a dalších míst ve Zlínském kraji na veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně 2020.
Valaši na Regiontouru: nejvíce táhnou cyklotrasy, turistika a folklor