„Jednalo se o protipancéřový dělostřelecký granát z období 2. světové války ráže 7,5 cm bez aktivních látek,“ uvedla policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tím však práce pyrotechnikům neskončila. Ještě téhož dne večer vyjížděli pyrotechnici z Olomouce do Zborovic. Oznamovatel tam nalezl na zahrádce předmět připomínající minometný granát. Tentokrát se naštěstí o žádnou munici nejednalo.

K dalšímu nálezu vyjížděli opět pyrotechnici z Frýdku Místku, a to v neděli krátce po poledni. V lese u Jankovic na Uherskohradišťsku nalezla podezřelý předmět dvaačtyřicetiletá žena. Podle Kyšnerové se jednalo o dělostřelecký minomet ráže 60 mm „rumun“.

O tři hodiny později tito pyrotechnici vyráželi k dalšímu nálezu.

„Otec se synem objevil při procházce lesem v katastru obce Dobrotice vystřelenou silně zkorodovanou německou dělostřeleckou minu Wgr. 38 ráže 81 mm se zapalovačem Wgr.z. 38 z konce druhé světové války. Munici si v obou případech pyrotechnici převzali ke zničení. Policisté z příslušných obvodních oddělení vždy místo nálezu před jejich příjezdem zajistili,“ informovala policejní mluvčí.

„S nálezy vojenské munice se setkáváme poměrně často. Manipulace s těmito předměty je velmi nebezpečná a proto upozorňujeme všechny, kteří se ocitnou v obdobné situaci, aby netknuté střelivo ponechali na místě nálezu a ihned zavolali na tísňovou linku Policie ČR 158,“ dodala závěrem Simona Kyšnerová.