Nepříjemnou zkušenost se střetem se zvěří má dodnes v živé paměti i Martin Politzer z Kateřinic. Před dvěma lety srazil divočáka. „Pamatuju si to přesně, bylo to 24. listopadu. Koupil jsem ženě nové auto a cestou domů jsem trefil divočáka. Škoda byla čtyřicet tisíc korun,“ popsal Politzer. Jedním dechem dodal, že od té doby dává v daném úseku nohu z plynu.

Zavolat po srážce policii je jistota 

Po srážce věděl, jak se v dané chvíli zachovat. „Volal jsem tehdy myslivce. Když nevíte číslo, vždycky je jistota zavolat policajty. Hlavně k tomu kusu nechodit a už vůbec nenakládat do kufru. Většinou není zvíře mrtvé a roztřískalo by celé auto,“ upozornil Martin Politzer.

Zvěř se vyskytuje na migračních tazích kolem zdrojů obživy. Předseda okresního mysliveckého spolku Michal Zubíček nabádá k opatrnosti na místech, kde jsou lesní úseky i okolí cest, které navazuje na lesy nebo pole. „Konkrétně v úseku u Ratiboře je dopravní značka už tři roky. Řidiči tam přesto jezdí jak blázni,“ posteskl si Zubíček.

Sražený jelen vážil 130 kilo

Srážka s vysokou zvěří je nebezpečná a nezřídka končí smrtí řidiče. Před čtrnácti dny srazil řidič u Ratiboře laň jelena evropského. „Ten kus vážil sto třicet kilo. Šofér může mluvit o štěstí,“ upozornil Zubíček.

Nezanedbatelná je chovná hodnota zvěře. V případě sraženého jelena se může jednat o škodu až třicet tisíc korun. U srny je to zhruba osmnáct tisíc.

Policie České republiky eviduje od začátku roku do konce srpna na území okresu Vsetín osmapadesát případů srážky se zvěří nebo domácím zvířetem. „Číslo bude ve skutečnosti mnohem vyšší. Většinou to lidi na policii nehlásí. Malou zvěř se vůbec nedozvíme. Jen na jedenapůlkilometrovém úseku před Ratiboří evidujeme až třicet případů za rok,“ uzavřel předseda myslivců Michal Zubíček.