Policisté z Dopravního inspektorátu ve Vsetíně totiž na základě rozhodnutí nadřízeného Krajského ředitelství policie ve Zlíně od začátku února neslouží noční služby. V práci budou od šesti hodin ráno do desíti do večera. Prozatím jen na zkoušku.

V praxi to znamená, že k případné nehodě například v Horní Bečvě přijede pouze běžná policejní hlídka. Výjezdová skupina dopravních nehod, která kolizi zadokumentuje, ale pojede až ze Zlína.

Motoristům se ovšem nové opatření v žádném případě nelíbí. „Jezdit z dalekého Zlína třeba až k Rožnovu pod Radhoštěm bude jistě dosti velká ztráta času. Jsem velice zvědavý, jak dlouho budou řidiči čekat. A pak že se škrty v policejním rozpočtu nedotknou výkonu služby,“ neskrýval rozhořčení řidič Josef, který Valašský deník kontaktoval prostřednictvím emailu.

Také další vlastník automobilu Martin Mrlina ze Vsetína nebyl z nového opatření nijak nadšen. Podle jeho slov s tím ale motoristé stejně nic nenadělají. „Nelíbí se mi to, ale nic jiného než čekat, šoférům stejně nezbude,“ pokrčil rameny Mrlina.

Sám už má s podobnou situací zkušenost. „Kdysi jsem měl nehodu na Sirákově, kam také jela nehodovka ze Zlína. Čekal jsem více než hodinu,“ zapátral v paměti motorista.

Platnost nového nařízení potvrdila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. „Policisté, kteří mají na starosti vyšetřování dopravních nehod, budou ve Vsetíně připraveni vyrazit do terénu od šesti hodin ráno do deseti hodin večer. Poté už budou na Valašsko zajíždět kolegové ze Zlína,“ řekla Javorková.

Mluvčí krajského policejního ředitelství Jana Bartíková uvedla, že jde prozatím pouze o zkušební provoz. Nový systém bude krajské vedení policie testovat ve všech okresech. „Tento systém už se dříve osvědčil například v Brně,“ poznamenala Bartíková.

Důvodem pro zrušení nočních služeb vyšetřovatelů dopravních nehod na okresních úrovních je množství případů, kterými se v tomto čase zabývají. „Vyhodnotili jsme, kolik bylo nehod a v kolika případech byla zároveň potřeba vyslat na místo policisty kvůli zadokumentování. Zjistili jsme, že je jich natolik málo, že jsme přistoupili k novému systému,“ vysvětlila Bartíková.

Podle jejích slov by občan neměl nic poznat. Stejně tak prý novinka neovlivní ani ostatní složky integrovaného záchranného systému. „Na místo vždy hned vyjede klasická policejní hlídka jako dosud. Jen pro zadokumentování a vyšetření nehody přijedou policisté ze Zlína,“ řekla Bartíková.