Nehoda se stala na trati v místě pro veřejnost nepřístupném u Lhotky nad Bečvou před Valašským Meziříčím.

„Rychlík Praha-Žilina srazil pět minut před devátou hodinou ranní muže, který na místě svým zraněním podlehl,“ informoval mluvčí Drážní inspekce České republiky Martin Drápal.

Provoz na trati byl na dvě hodiny omezený. Podařilo se jej obnovit v 10.55. Dechová zkouška u strojvůdce byla negativní, inspektoři nezjistili žádnou materiální škodu.

Podle policejního mluvčího Vladislava Malcharczika policisté nezjistili cizí zavinění.

„Jednalo se o osmapadesátiletého muže z Valašskomeziříčska. Pravděpodobně šlo o sebevraždu,“ oznámil Malcharzcik.

Připomněl případ, ke kterému došlo ve stejné lokalitě minulý týden. Ve čtvrtek půl hodiny před polednem si lidský život vyžádala srážka nákladního vlaku jedoucího ve směru od Hranic do Valašského Meziříčí.

„Jednalo se o dvaašedesátiletého muže z Valmezu. I tady se můžeme domnívat, že šlo o sebevraždu,“ nastínil Vladislav Malcharczik.
Policie nemůže vždy se sto procentní určitostí říci, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo o sebevraždu.

„Ten dotyčný už nám to neřekne, a pokud po sobě nezanechá třeba dopis na rozloučenou, už se to nikdy nedovíme. Můžeme jen domýšlet,“ odtušil Malcharczik.

Za posledních pět dní došlo ke smrtelnému střetu vlaku s člověkem dvakrát.

„Čtvrteční mimořádná událost i ta z tohoto pondělí se stala u Lhotky na stejném místě, na čtyřiadvacátém kilometru tratě. Od začátku roku se jedná o pátý střet vlaku s člověkem v okrese Vsetín. Ani v jednom z případů dotyčný srážku nepřežil,“ vypočítal mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Srážka s člověkem na kolejích se nadlouho vryje do paměti každému strojvedoucímu. Libor Fiala je mašinfíra devět let. Osobní zkušenost nemá, ale z vyprávění kolegů není o co stát.

„Je to nepříjemné na psychiku, někteří kolegové od dráhy dokonce odešli. Jeden mi kdysi radil, kdyby se mi něco podobného stalo, hlavně se nedívat sebevrahovi do očí. On to udělal a ten pohled se mu promítá dodnes,“ popsal Fiala.

Sám má trojnásobnou zkušenost s demonstrativními sebevrahy.

„Už se mi to stalo, ale oni to hlásili policajtům, já jsem o tom věděl. Jel jsem krokem a vždycky jsem to ubrzdil,“ doplnil Libor Fiala s tím, že každá srážka je nepříjemná a událostí se musí zabývat policie, záchranka, inspektoři, pohřebák i hasiči.

Právě hasiči mají při asistenci nelehkou úlohu. Kromě pomoci s vystupováním pasažérů v nepřístupných terénech a dávání první pomoci cestujícím, je čeká úklid.

„V případě smrti musíme po zadokumentování kriminálkou místo srážky uklidit. A očištění místa zejména v zástavbě nebývá příjemná práce,“ uzavřel mluvčí hasičů Roman Žemlička.