A smutný trend se nezastavil ani letos. Nehod se stalo už pět.

„Počet nehod opět stoupá a zvlášť v tomto roce. V celé republice máme od počátku roku již pětašedesát srážek s vlaky, což je dvojnásobný počet, než jaký v průměru evidujeme za každý měsíc,“ potvrdil mluvčí drážní inspekce Jan Kučera.

Dodal, že v počtu mrtvých je letos nárůst dokonce o tři sta procent. Letos totiž v ČR zemřelo pod koly drážních souprav deset lidí. „Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na přejezdy a zjišťovali, zda není chyba na železnicích. Musíme ale říci, že v drtivě většině za to mohou samotní řidiči,“ podotkl Kučera.

Tragédie se letos nevyhnula ani Zlínskému kraji. Na začátku ledna v Babicích na Uherskohradišťsku se nepozorná cyklista ocitla na kolejích ve chvíli, kdy přijížděl rychlík. Čtyřiašedesátiletá žena na místě zemřela.

V uplynulém roce uspořádala policie v kraji speciální akci. Zjišťovala, zda řidiči dodržují maximální povolenou rychlost, kterou mohou vjet na přejezd. Zároveň kontrolovala, zda šoféři nevjíždějí do kolejí v době, kdy svítí výstražná signalizace. Během jednoho dne zjistili desítky přestupků.

„V těchto akcích rozhodně nebudeme polevovat. A podobné plánujeme i v tomto roce,“ podotkla krajská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Obdobnou akci už má za sebou vsetínská policie. Ta se zaměřila především na chodce. A výsledky byly šokující. Za hodinu a půl strážci zákona přistihli dvě desítky především mladých lidí, kteří si zkracovali cestu přes koleje na nepovoleném místě nebo je přecházeli v době zapnuté výstražné signalizace.

O řešení situace na přejezdech už rovněž jedná i zástupci drah s Policejním prezidiem a ministerstvem dopravy.

„Zaměřujeme se i na preventivní programy ve školách. Věříme, že právě žáci mohou upozornit své rodiče na to, když jejich rodič udělá chybu. Sami pak v budoucnu budou dbát na pravidla,“ konstatoval mluvčí Drážní inspekce.