Minutu po tři čtvrtě na osm ráno vyrazily na místo střetu ve Valašském Meziříčí do místní části Juřinka všechny záchranné složky. Po srážce s dodávkou zůstal na silnici mrtvý kůň. Dívka, která na něm jela, utrpěla vážná zranění, která si vyžádala letecký transport do ostravské nemocnice.

„Ženu přepravil vrtulník do naší nemocnice. Její stav je kritický,“ informovala bez bližších podrobností mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Naďa Chattová.

Jednadvacetiletý řidič dodávky jel přes Juřinku. „Ve chvíli, kdy projížděl jednou ze zatáček, objevili se před ním dva koně s jezdci. Střetu nedokázal zabránit a do jednoho z koní narazil,“ popsal krajský policejní mluvčí Petr Jaroš. Šestadvacetiletá jezdkyně na druhém koni také upadla, její zranění nejsou nijak vážná.

Hasiči zajistili místo nehody a pomohli s ošetřením a naložením zraněných. „Velitel zásahu povolal také specialistu z psychosociálního týmu, který poskytl přítomným lidem posttraumatickou péči,“ doplnil mluvčí hasičů Pavel Řezníček.

Po dobu vyšetřování nehody policií byla silnice úplně uzavřená. Konkrétní příčinu nehody a míru zavinění jednotlivých účastníků vyšetřují vsetínští policisté.

Srážka auta se zvířetem, které převáží člověka, nebývá obvyklá. „Je to spíše rarita. Vyšetřování je stejné jako s autem. Koně v tomto případě považujeme za věc,“ vysvětlil mluvčí policie Petr Jaroš.

Spolumajitelka Koliby na Janovských pasekách Jana Kocurková, která provozuje hipostanici a vyjížďky na koních se silnicím pokud možno vyhýbá. „Z hlediska bezpečnosti jezdíme po cestě a kolem cest minimálně. Když musíme, rychle ji přejdeme na přehledném místě, odkud vidím dostatečně daleko. A směřujeme raději na paseky,“ popsala koňačka.

Pokud je potřeba, raději sleze a jde při zvířeti pěšky. „Kůň je nevyzpytatelný. Může se leknout, cokoli,“ upozornila.

Důležitá je pojistka pro případy srážek. Při určení výše škody se vychází z hodnoty koně. „Podle mě je třeba znaleckého posudku a vyjde se z plemena a průkazu zvířete. Koně mohou mít cenu třicet tisíc. Ale když má třeba nějaké zkoušky, úspěchy v závodech, může to být i sto padesát,“ uzavřela Jana Kocurková.