„Nešťastná majitelka, pro kterou mělo kůzle, mimořádnou cenu, se jej snažila vylákat z úzké kanalizace, ale její snaha byla marná,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Zvíře zůstalo uvnitř zaklíněno a nemohlo ven. Jen podle zvuku žena slyšela, že ještě žije. Asi po hodině snažení zavolala hasiče.

„Zjistili jsme, že kůzle vyplašil pes. Při útěku přes zahrady spadlo do betonové vpusti,“ vylíčil Mitáček.

Vpusť asi metr pod zemí navazovala na trubku s průměrem přibližně dvacet centimetrů. „Na druhé straně byla další podobná betonová vpusť, která vyváděla kanalizaci na povrch,“ doplnil mluvčí hasičů.

V popsaných podmínkách nebylo možné použít žádné standardní záchranné prostředky. „Zdařilým nápadem se ukázala být lehce natlakovaná hadice, která měla dostatečnou pevnost pro tlačení a zároveň dobrou ohebnost pro průnik do podzemní trubky,“ popisoval Mitáček.

Hasiči opatrně tlačili hadici do kanálu, až narazili na kůzle. Postupně bylo zvíře opatrně vystrkáno na druhou stranu desetimetrového podzemního kanálu do druhé betonové vpusti.

„Ve čtyřiceticenti­metrové betonové rouře pak kůzle jedním z kolegů otočil a vytáhl ven,“ dodal Mitáček. Nemělo zvíře žádné viditelné zranění.