Chlapec na místě zemřel. Ve voze cestovali také dva sedmnáctiletí mladíci, kteří s vážnými zraněními skončili v nemocnicích v Ostravě a Olomouci. Zhruba třem desítkám cestujícím ve vlaku se nestalo nic. Doprava na trati se na několik hodin zastavila.

Vážná nehoda se stala na železničním přejezdu bez závor, chráněném světelným výstražným a zvukovým zařízením. Síla nárazu odhodila osobní auto mimo přejezd i kolejiště. „Čtrnáctiletý chlapec utrpěl těžké poranění hlavy, které se neslučovalo se životem a na místě zemřel,“ uvedl Petr Olšan, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, která na místo vyslala dvě sanitky s posádkou.

Povolán byl také vrtulník. „Na Traumacentrum do Fakultní nemocnice v Ostravě přepravil sedmnáctiletého mladíka v kritickém stavu s vážným poraněním hlavy,“ řekl Olšan.

Třetího člena posádky Vectry převezla sanitka s poraněním ruky, hrudníku a pánve nejprve na Anesteziologicko resuscitační oddělení nemocnice ve Valašském Meziříčí. Vážnost jeho zranění si ale následně také vyžádala letecký transport, v tomto případě na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Olomouci.

Všichni tři pasažéři Opelu byli místní mladíci. „Krátce po srážce se proto na místo seběhli rodinní příslušníci, které událost velmi těžce zasáhla. Pomoc zdrceným rodinám nabídli hasiči, proškolení v poskytování posttraumatické péče,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Okolnostmi nešťastného střetu se okamžitě začali zabývat také kriminalisté. Zajímat je bude především, jak je možné, že za volantem Vectry seděl teprve čtrnáctiletý hoch. „Zatím se podařilo vyslechnout pouze strojvedoucího, vlakvedoucího a několik svědků události,“ uvedla k případu vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Z vyšetřování vyplývá, že velmi mladý řidič nerespektoval červené výstražné zařízení u přejezdu a vjel na něj. „Vlaková souprava jedoucí od Kojetína k Valašskému Meziříčí pak do vozu narazila,“ popsala Brousilová.

Podle mluvčí společnosti České dráhy pro oblast Moravy Kateřiny Šubové pracovníci drah v ničem nezanedbali své povinnosti. „Strojvedoucí vlaku projížděl kritickým místem dokonce nižší rychlostí, než mu dovoluje předpis,“ řekla Šubová. Mladíci ve voze navíc podle ní museli blížící se soupravu vidět. „Zřejmě si ale mysleli, že stihnout koleje přejet a rozhodli se nerespektovat výstražné signalizační zařízení,“ mínila mluvčí.

Za její slova se postavil také mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. „Zabezpečovací zařízení bylo v okamžiku nehody v činnosti,“ potvrdil Drápal s tím, že provoz na trati se podařilo obnovit před půl jedenáctou večer. Škodu, která vznikla na vlaku, osobním voze a trati, spočítali pracovníci inspekce na 130 tisíc korun.

Čtrnáctiletý chlapec je třetí letošní obětí dopravních nehod na Valašsku. Celkem se jich do konce května stalo sto dvacet jedna, až do středy pak jen jediná na železničním přejezdu. Tragická nehoda v Brankách navíc nebyla ve středu jedinou, která si vynutila pozornost záchranářů. Jen o několik minut později se v přímém ohrožení života ocitl teprve devítiletý hoch ve Valašském Meziříčí. Na železničním přejezdu u mlékárny v Zámecké ulici vjel na koloběžce přímo pod projíždějící vlak. Náraz jej odhodil do vedlejšího kolejiště, kde ho zachytila druhá vlaková souprava. Podle zdravotníků může hovořit o velikém štěstí. „Při střetu utrpěl silný otřes mozku a zlomeninu bércové kosti. Ve stabilizovaném stavu byl hospitalizován na dětském oddělení nemocnice ve Valašském Meziříčí,“ přiblížila Hana Polešáková ze Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

Policisté, hasiči i zdravotníci se shodují, že obě středeční nehody spadají do kategorie naprosto zbytečných. Podle policejní mluvčí Ludmily Brousilová je zejména na rodičích a zákonných zástupcích, aby na děti více dohlíželi a měli přehled o tom, kde jsou a co dělají. Podobné případy, jako ve středu večer, by se tak nemusely vůbec stávat.