Výzva k pomoci běžkařům na hřebenové čtrnáctikilometrové trase mezi Kasárnami a Kohútkou přišla na dispečink Horské služby kolem půl čtvrté odpoledne.

Na místo se ihned vypravila tříčlenná posádka horoslužebníků ze stanice Kohútka čtyřkolkou se saněmi. Obvykle příjemná projížďka se však za velmi nevlídného počasí, silného větru, hustého sněžení a mrazu změnila ve velmi vyčerpávající fyzický výkon.

„Husté sněžení a velmi silný vítr způsobily obzvlášť na hřebenech popadání několika stromů, což nám cestu za běžkaři neskutečně zkomplikovalo,“ popisuje zasahující záchranář Antonín Paločko z Horské služby Beskydy.

Cesta byla podle něj doslova neskutečná, záchranáři sami několikrát zapadli.

„Museli jsme objíždět několik popadaných stromů o průměru třicet až padesát centimetrů. Sněhu bylo po pás, často jsme museli stroj vyhrabávat. Pokračovali jsme v cestě, ale pro jistotu jsme volali kolegům, aby nám přijeli na pomoc pro případ dalších potíží,“ vypočítává trable Antonín Paločko.

Respektujte počasí, nepřeceňujte síly, vyzývají záchranáři

K promrzlým a vyčerpaným běžkařům se horší záchranáři probojovali po zhruba hodině a půl. Oběma ihned poskytli tepelný komfort, horké tekutiny a vydali se s nimi po stejné trase na Kohútku. Na zpáteční cestě se ještě setkali s kolegy z Kohútky a Soláně a na stanici Horské služby pokračovali společně.

„Zpáteční cesta už byla trochu jednodušší, jeli jsme po našich stopách a už tolik nezapadávali, ale počasí nám vážně nepřálo. I díky pomoci kolegů měla celá akce nakonec šťastný konec,“ zdůrazňuje Paločko.

A přidává také důležitou výzvu směrem k návštěvníkům hor.

„Chtěl bych na ně velmi apelovat, aby nepřeceňovali své síly, vždy se informovali o předpovědi počasí, respektovali ji a měli na paměti, že počasí na horách se může změnit každou hodinou,“ uzavírá horský záchranář.