Jejich vůz Opel Astra se u Prostřední Bečvy sesunul ze zledovatělé silnice a rozjel se ze srázu do nedaleké říčky. Rodičům se podařilo sebe i své tři děti dostat z neovladatelného auta na poslední chvíli.

Drama se odehrálo několik minut před polednem v místě zvaném Kněhyně. „Rodina jela ve stoupání za vozem Renault Scénic, jehož řidič musel kvůli ledu na cestě zastavit. Když také zastavili, jejich auto se začalo pomalu sunout z kopce,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Zledovatělá cesta nedokázala udržet auto, přestože bylo zabrzděné. Vůz si to nekontrolovaně namířil přímo ze srázu k místní říčce. Bylo nutné rychle jednat. „Dospělým se podařilo bleskově vytáhnout přepravované tři děti a všichni se tak dostali mimo neovladatelně se pohybující auto,“ vylíčil Mitáček. Vůz samovolně pokračoval ze srázu asi sto metrů a tvrdým nárazem se zastavil až o strom nad řekou. Rodina se tak podle mluvčího hasičů zachránila doslova v posledních vteřinách.

Na místo poté dorazili hasiči z Rožnova pod Radhoštěm, kteří zajistili vrak vozu proti případnému požáru a úniku provozních kapalin. K povolání jeřábu a jeho ustavení pro vyprošťování nebyl na místě havárie vhodný terén. Na pomoc proto hasiči přivolali lesní speciál. „Lesnický traktor následně na navijáku vytáhl zničené osobní auto zpět na silnici a přes zledovatělý úsek pomohl spustit na laně také druhé osobní auto. Pomocnou ruku podali také místní lidé,“ řekl Mitáček.

Do podobně dramatické situace se už ve středu odpoledne dostala dvoučlenná posádka nákladní soupravy na svoz dřeva s tahačem značky Volvo u Pulčína na Hornolidečsku. „Devětačtyřice­tiletý řidič nezvládl jízdu z prudkého svahu od osady Pulčín a prázdná souprava se mu vymkla kontrole. Zachránil se výskokem z kabiny tahače, což se podařilo také jeho osmatřicetiletému spolujezdci,“ připomněl Mitáček.

Neřízený kolos se dál nekontrolovatelně řítil z kopce asi dvě stě metrů. Poté přerazil oplocení rodinného domu a havaroval na střechu rozestavěného bazénu. „Z proražené nádrže poté začala unikat nafta. Přivolaní hasiči z Valašských Klobouk vozidlo zajistili proti dalšímu úniku provozních kapalin a proti případnému požáru. Uniklé palivo zasypali sorbenty,“ doplnil Mitáček.