Na Vsetínsku zemřel čtyřiačtyřicetiletý řidič. Příčina měla takřka vždy jednoho společného jmenovatele: nepřizpůsobení rychlosti aktuální situaci na silnici. Ty totiž byly v některých místech doslova jako sklo.

Policejní operační důstojníci přijímali od rána desítky hlášení o nehodách. „Jen za dopoledne a část odpoledne jsme měli v kraji dvaadvaceti oznámení,“ sdělila mluvčí krajské policie Simona Kyšnerová.

Nejvážnější událost se stala krátce po půl sedmé ráno mezi Zubří a Zašovou na Vsetínsku. „Čtyřiačtyřice­tiletý řidič wolkswagenu dostal smyk a narazil do protijedoucího fordu pětatřicetileté ženy. Bohužel muž na to doplatil životem. Hlídka navíc zjistila, že auto muže mělo obě zadní pneumatiky sjeté,“ konstatovala vsetínská policejní mluvčí Ludmila Brousilová.

Dodala, že sanitka odvezla řidičku druhého vozu do nemocnice. Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petra Olšana měla zhmožděnou páteř. „Za celý den jsme pak ošetřili ještě několik lehčích zranění. Šlo o zhmožděniny hrudníku, otřesy mozku či lehčí povrchové zranění,“ vyjmenoval mluvčí záchranky.

Například nad ránem byl do zlínské nemocnice odvezen i šofér, který se srazil u Kaňovic na Zlínsku s druhým vozem. „Doprava byla velmi omezena a kyvadlově regulována,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Dodal, že zranění dvou žen si vyžádala i havárie mezi Bělovem a Kvasicemi na hranicích kroměřížského a zlínského okresu.

Pomoc záchranářů směřovala i na Uherskohradišťsko. Auta bourala v Boršicích u Blatnice na a Podhradní Lhotě nedaleko Kunovic.

„Hasiči u obou událostí zajistili vraky proti případným požárům a pomohli s úklidem vozovek uniklých od provozních kapalin,“ uvedl mluvčí hasičů.

Nedaleko Bánova na Uherskobrodsku se krátce po desáté dopoledne dostala do potíží i cisterna. „Vůz se dostal mimo vozovku a bylo nutné jej vyprostit. Cisterna samotná nepřevážela žádný náklad,“ popsal další události mluvčí hasičů.

Řidiči by měli být obezřetní i v následujících dnech.

Podle meteorologů má totiž sněžit až do neděle. „Teploty se budou pohybovat od mínus pěti do plus tří stupňů Celsia,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Doplnila, že můžeme očekávat čerstvý vítr v rychlosti patnáct metrů za sekundu. „Po víkendu se mírně oteplí a sněhové srážky se změní na smíšené a dešťové. Teprve v půlce týdne se teploty vyšplhají na sedm stupňů,“ podotkla.

Šárka Šarmanová

Mokrá vrstva na silnicích může přimrzat

Zlínský kraj – Dopravu ve Zlínském kraji ve čtvrtek 11. března od rána komplikovalo sněžení, které region zasáhlo v nočních hodinách. Silničáři proto okamžitě vyjížděli do terénu a udržovali vozovky ve sjízdném stavu.

Žádný úsek naštěstí nezpůsoboval větší komplikace, kromě Valašska, kde vytrvalé sněžení vytvořilo na silnicích první a druhé třídy rozježděnou vrstvu sněhu a posypového materiálu. Informovali o tom krajští silničáři ve čtvrtek krátce po sedmnácté hodině.

„Pořád padá sníh a u země to přimrzá. Kontrolujeme zejména křižovatky a kopce, kde by to mohlo trochu klouzat,“ sdělil dispečer Správy a údržby (SÚS) Valašsko Bohuslav Barbořák.

S lehkými mrazíky mají potíže i silničáři ze Zlínska. „Čekáme, jestli teploty nepůjdou zase hodně pod nulu. Pak znovu vyjedeme,“ řekl dispečer SÚS Zlínsko Lukáš Bavruš. Doplnil také, že žádné výrazné komplikace během dne nezaznamenal. Podobně na tom byly i dispečerské služby na Hradišťsku a Kroměřížsku. „Silnice byly mokré, ale je to bez problému,“ uklidňovala Marta Zetková ze SÚS Kroměřížsko.

Podle meteorologů má sněžit až do neděle 14.března. „Teploty se budou pohybovat od mínus pěti do plus tří stupňů Celsia,“ řekla meteoroložka Dagmar Honsová. Doplnila, že můžeme očekávat čerstvý vítr v rychlosti patnáct metrů za sekundu. „Po víkendu se mírně oteplí a sněhové srážky se změní na smíšené a dešťové. Teprve v půlce týdne se teploty vyšplhají na sedm stupňů,“ podotkla.

Veronika Vágnerová

Vsetínsko:

Nehoda u Zubří si vyžádala lidský život

Smrtí čtyřiačtyřice­tiletého řidiče osobního vozu Volkswagen Golf skončila vážná dopravní nehoda, která se stala ve čtvrtek 11. března krátce po půl sedmé ráno na hlavním silničním tahu I/35 mezi Zašovou a Zubřím.

V zatáčce nedaleko odbočky do Stříteže nad Bečvou se jeho vůz čelně střetl s protijedoucím Fordem Fiesta, který řídila pětatřicetiletá řidička. Ta vyvázla z nehody s lehkým zraněním.

Svůj podíl na osudném střetu zřejmě měla také nepřízeň počasí. Na místo ihned vyrazili zdravotníci, policisté a hasičské jednotky z Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. „V době našeho příjezdu už zaklíněného řidiče z vozu vyprostili kolemjedoucí řidiči, kteří také zahájili oživovací pokusy,“ vylíčil ředitel rožnovských hasičů Karel Janoušek.

Krátce poté už si muže bez známek života převzali do péče zdravotníci. Ani ti už však muži nemohli pomoci. „Muž utrpěl drtivá devastující poranění hrudníku a další vícečetná zranění, která se neslučovala se životem,“ popsal mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. Podle jeho slov k tragickému konci přispěl také fakt, že šofér nebyl připoután bezpečnostním pá­sem.

Řidičku Fiatu převezli zdravotníci do nemocnice ve Valašském Meziříčí ke kontrolnímu vyšetření. „Při střetu si zhmoždila krční páteř. Její zranění ale lze charakterizovat jako lehčí,“ uvedl Olšan.

Vážná nehoda značně omezila dopravu na hlavním silničním tahu. Záchranáři řídili provoz kyvadlově. „Hasiči ještě zajistili vraky vozů proti případnému požáru a úniku provozních kapalin,“ doplnil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Michal Burda

Slovácko

Zranění si vyžádalo lékařské ošetření

K vážné dopravní nehodě vyjížděli uherskohradišťští profesionální hasiči ve čtvrtek 11. března kolem půl osmé ranní do Boršic u Blatnice. Kolize se neobešla bez zranění. „Po příjezdu hasičů na místo bylo zjištěno, že se střetla dvě auta. Jednu zraněnou osobu si do své péče převzala posádka zdravotníků, která jí poskytla nezbytnou péči. Hasiči zajistili vraky vozů proti případnému požáru a úniku provozních kapalin,“ informoval mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček.

Cisterna skončila mimo vozovku

Na pomoc po havárii cisterny vyjela ve čtvrtek 11. března dopoledne jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu. Nehoda se stala u odbočky na Králov mezi Uherským Brodem a Bánovem. „Cisterna se dostala mimo vozovku a bylo nutné ji vyprostit. Po dojezdu asistenční služby motoristů hasiči kontrolovali vyprošťovací proces, při kterém hrozil únik provozních kapalin z tahače. Cisterna samotná však nepřevážela žádný náklad,“ informoval mluvčí krajských hasičů ve Zlíně Ivo Mitáček s tím, že po dobu vyprošťování vozidla byla vozovka hlavního tahu I/50 zcela uzavřena.

Irena Trojková