Literární soutěž s názvem „Otevřená Evropa" byla určena studentům středních škol v České republice.
Jejím cílem bylo, aby si studenti uvědomili, co EU ve světě znamená. Od studentů nám přišly tři desítky prací. A je to vskutku zajímavé čtení.
Podívat se totiž na Evropskou unii perspektivou mladého člověka nezatíženého stereotypy společnosti může být velmi poučné.

VŠECHNY práce studentů ze Zlínského kraje zveřejňujeme ZDE
 
Evropská komiseZ těchto prací vzejdou tři vítězové, kteří postoupí do celostátního kola, kde může za své dílo získat kvalitní smartphone značky Apple iPhone nebo Samsung.
Tři vítěze oznámíme v našich novinách, ale také na webu www.denik.cz do konce června.

EU v budoucnosti

Autor: Veronika Valerie Březíková, Vsetín
Škola: Střední škola Kostka


Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až nám bude 50+? Tahle otázka je velmi zajímavá, záludná, ale také zároveň velice důležitá pro každého jedince v Česku a Evropě. Při myšlence na to, jak to bude vypadat, když vidíme aktuální situaci ve světě (např. Rusko - Ukrajina, islámské státy, zbrojení atomových zbraní, atd.) nemůžeme ani říct jak to bude. Zamyslet se můžeme možná nad tím, co nás čeká, jestli někdo začne opět nějakou válku. Při takovém množství atomových zbraní, které vlastní Spojené Státy Americké, Rusko a další, si myslím, že žádná budoucnost nebude. Ale proč? Proč všichni řeší konflikty mezi sebou válkami a nemohou přejít na nějakou dohodu či domluvu? Každý se snaží bojovat za kousek území, za trochu peněz, za spáchané zločiny ale i za jejich hrdost. Hlava mi to nebere, proč si tohle neuvědomují ti, kteří tohle způsobují.

Je těžké mít nějakou teorii, jak to asi bude za těch 35 let vypadat. Třeba bude Evropa více pomáhat chudším státům, zpustošeným zemím po válce. Třeba jednou se přijde na to, jak vyřešit problém, aniž bychom začali nějakou válku. Třeba jednou pro nás bude Evropa bezpečným domovem, kde si budete jistí, že když budete v nouzi, tak můžete očekávat nějakou pomoc. Vždyť Evropa má přeci podporovat mír, blahobyt obyvatel a má poskytovat určité bezpečí. Mám občas strach, aby rozbroje Rusko – Ukrajina, nepronikli až k nám. Proto tak apeluji na slovo bezpečí a do budoucna si přeji, abychom se ve skutečnosti v bezpečí cítili.