„Dnešní situace není vůbec přehledná. Sama bývalá ministryně obrany Parkanová si myslí, že se na Česko chystá zaútočit Severní Korea. A když si to myslí hlava naší armády, tak na tom něco musí být a my nechceme sedět jen tak, se založenýma rukama,“ vysvětluje starosta obce Oldřich Surala. Ještě před hlasováním poslal na Ukrajinu delegaci huslenských odborníků, kteří tam předběžně dojednali nákup prvního raketového tahače. „Je to sice už vyřazený stroj, ale Luboš Galetka z Počerného říkal, ať to dovezeme, že se na auto podívá,“ potvrdil člen delegace Marian Kovařík.

Huslenky mají pro odpalování raket ideální podmínky, což potvrdili i experti na balistiku. „Jedna mobilní rampa bude u vysílače na Ochmelově, druhou umístíme na kopci u Kneblů,“ plánuje místostarosta Huslenek Ladislav Malík. Nyní obec jedná s NATO, aby její budoucí obranný systém mohl být začleněn do struktur aliance. Zalitoval, že Huslenkám už nezbyly peníze na radar, který by monitoroval vzdušný prostor a upozornil na útočící střely. „Radary zatím nahradí hlásky.

Domluvili jsme se s panem Karlem Paličkou z Horské služby na Kohútce, že se občas podívá na oblohu a pokud by něco z jihu nebo z východu letělo, uvědomí mobilním telefonem obsluhu raket,“ vysvětlil Malík. U samotných odpalovacích ramp se budou pravidelně střídat huslenští hasiči. S výjimkou nedělí, kdy se jednotka účastní hasičských soutěží.

„Když obdržím signál, že ze Severní Koreje něco letí, okamžitě zahájíme drtivou odvetu a odpálíme střelu na Pchjong-Jang,“ vysvětluje Martin Černovský, který byl zvolen za předsedu KOPROHU (komise pro obranu Huslenek). Pořízení strategických raket není vůbec levná záležitost a řada lidí obecnímu úřadu vytýká, že peníze mohl investovat jinak. I na tyto názory mají ale zastupitelé odpověď.

„Chceme uzavřít smlouvu s okolními obcemi, které budou těžit z našeho odstrašujícího zbrojního arzenálu. Za to, že je chráníme, by nám pak mohly pravidelně přispívat do pokladny,“ poznamenal starosta Oldřich Surala. Předběžná smlouva už je prý podepsaná s Hovězím, Karolinkou a Ústím. Halenkov a Janová zatím váhají, Velké Karlovice naopak uvažují o nákupu vlastních zbraní. „Na mezikontinentální rakety zatím nemáme dostatek financí, takže pro začátek nakoupíme ty s doletem středním,“ upřesnil starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík.

Článek se nezakládá na pravdě