VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

2.3.2016

Dobrý den, Valašsko

V poslední době je to furt to stejné. Nějakého dobroděje napadne nějaký „výborný" nápad, jak chránit zdraví populace našeho národa a vláda hned připraví nějaký zákon, který něco, co škodí, zakáže. Tak třeba to kouření v hospodách. Pak zabijačky.

1.3.2016

Dříve oblíbené místo je příčinou neshod

Lidé ji dříve vyhledávali kvůli odpočinku, zábavě či dokonce svatbám. Hospoda na Jehličné nad Krhovou bývala vyhlášená.

29.2.2016

Večer podtrhlo příjemné zjištění

Jak bylo na plese? ptali se mne po sobotě kamarádi. Dobře vědí, že tento typ společenských událostí přímo nevyhledávám, v otázce jsem tak vytušil malinký nádech posměšné ironie.

26.2.2016

Google o Valašsku neví všechno

Přiznám se, že patřím k těm, kteří si mysleli, že dozvědět se alespoň základní informace o valašských kapličkách není nic složitého. Že když nepomůžou literatura ani archiváři, pak tajemství odhalí všemocný Google. Prostě že si to vygůglím. Omyl.

26.2.2016

Dobrý den, Valašsko

Se Zikou je to podobné jako se vším, co k nám přichází z teplých krajin. Zimu to nepřežije. Ta letošní sic nestála za moc, na komáry typu Aedes aegypti a Aedes albopictus to ale evidentně stačí.

26.2.2016

Východ Moravy má také své star

Hvězdou, či jak se někde říká star, nemusí být pouze zpěváci či herci. Je dobře, že východ Moravy si to uvědomil.

25.2.2016

Pomatenci ať raději zůstanou doma

Vstávejte, ogaři, bitva začíná. Nad hlavú vlaje nám prapor Vsetína. Strach ide od zbroja, když z boja do boja, dú Valaši dú, dneska vyhrajú…

23.2.2016

Dobrý den, Valašsko

O tom ovčíně. Zase úřední šiml zařehtal. Nechci polemizovat, zda po odborné stránce rozhodl správně. To mi nepřísluší. Jen si tak říkám, že je to hození klacků pod nohy snažení jiných. Stát nařídil chovatelům ovcí, aby navýšili stádo dle výměry obhospodařované půdy. K tomu potřebují, jako dobří hospodáři, také více budov na zimoviště.

23.2.2016

Politika je vrtkavá...

O tom, jak vrtkavá a k náhlým změnám náchylná je politika, se před pár dny přesvědčil David Kopecký z Koalice pro otevřený Vsetín. Rozhodnutím zastupitelů přišel o členství v kontrolním výboru města, kde působil rok a půl.

20.2.2016

Fanoušci rychlých aut se mají na Valašce na co těšit

Jedna z nejvýznamnějších motoristických akcí letoška na Valašsku klepe na dveře. Už jen pár týdnů zbývá do startu věhlasné 35. Valašské rally. Na start prvního závodu české rallysezony se těší nejen závodníci. Ale také, a zřejmě i hlavně, fanoušci.

19.2.2016

Služba, která přišla v pravý okamžik

Na osobní auto se velmi rychle zvyká. Jeho vlastnictví si pochvaluji také. Ta nezávislost na běžných spojích, možnost kdykoliv se kdekoliv vydat je k nezaplacení.

19.2.2016

Dobrý den, Valašsko

V každé obci či městě něco je. Furt se něco řeší a všechny strany sporů vedou vášnivé diskuse nad pivem nebo štamprlí slivovice. Tak to na tom světě chodí, a je to správně. Drobnosti přecházejí v problém, když nespokojení lidé začínají chodit na zastupitelstvo, dožadujíce se pana starosty a jeho spolupracovníků vysvětlení. A nejhorší variantou je, když se do dění v obci začnou vrtat právníci.

18.2.2016

Vědí, co potřebuje důstojnost člověka

Jsou období v životě člověka, na která pán tvorstva raději ani nemyslí. Ale k životu prostě patří.

17.2.2016

Co člověk poničil, člověče napravuj

Karolinští se rozhodli učinit přítrž tomu, co po sobě Pod Lagunami zanechali někteří jejich sousedé. Chtějí místu, kde kdysi panoval čilý životní koloběh brouků, ještěrek, žab a další, často i vzácné fauny, kde kdysi rostly pro Valašsko typické rostliny, ale také mnohdy pro region ojedinělá fauna, vrátit ten původní živočišný lesk.

17.2.2016

Dobrý den, Valašsko

Kapličky, křížky či boží muka. Němí svědci zapomenutých příběhů minulosti. Kolikrát kolem takové stavby člověk prochází prakticky denně. O původu či účelu stavby ale neví ani z doslechu.

16.2.2016

Za vším je potřeba vidět člověka

Silniční obchvat Vsetína má na své pomyslné pažbě další zářez. Naštěstí tentokrát ne tragický. Ale i tak.

16.2.2016

Dobrý den, Valašsko

Libušín se musí opravit. To je jistá věc. Stejně tak jistá, jako že každý den vyjde slunce nad Radhoštěm. Kulturní památka je v myslích obyvatel Beskyd vryta opravdu hluboko.

15.2.2016

Karlovjané dokázali, že Valaši prostě umí

Velké Karlovice nezklamaly. I když počasí poručit nedokázaly, s jeho nepřízní se popraly znamenitě.

12.2.2016

Nakonec se štěstí přece jen usmálo

Ještě před týdnem se zdálo, že zimní bundy definitivně zavřeme do skříní a boty s kožešinou poputují do sklepa. Nejsmutnější byli běžkaři. Mnozí svou výbavu letos ani nevybalili. Tradiční přejezd Valašská padesátka pořadatelé nejprve přeložili a potom úplně zrušili. Na hřebenech totiž neležela ani vločka.

11.2.2016

Zkuste se zeptat také dětí

Meziříčskou radnici a zastupitele města čeká rozlousknutí hodně tvrdého oříšku. Tvrdší je o to, že v dění kolem Základní školy Salvátor a Střediska volného času Domeček jde o děti.

11.2.2016

Dobrý den, Valašsko

Jsem rád, že už ten fašankový či masopustní čas skončil. Včera byla Popeleční středa a člověk dbalý tradic si doslova odfúkl. Nemusí už totiž křepčit někde na dědině a má dle církevního roku přikázaný půst.

10.2.2016

Včera jsem se stal znovu čtenářem

Byly doby, kdy jsem v knihovně dokázal trávit hodiny a hodiny vybíráním a listováním v nabízeném množství svazků. Stejně tak jsem dokázal neméně času utratit mezi regály v knihkupectvích.

8.2.2016

Dobrý den, Valašsko

Rožnovská valaška zemřela, ať žije Ondrášova valaška! Folkloristé vědí, o čem mluvím. Významný festival, který po dvě desítky let zpříjemňoval léto v areálech rožnovského skanzenu, vojenští páni zrušili. Nejsou totiž na něj peníze, jako už v našem státě na nic, co působí lidem potěchu na duši a zásadně nevydělává.

5.2.2016

Je dobré vědět, že masopust stále žije

Zhusta, chlapečci, zhusta… Tato slova se asi o víkendu zařadí mezi nejvíce užívaná na Valašsku. Rázovitý kraj ožije snad ještě rázovitějším předvelikonočním veselím.

4.2.2016

Nechejme na hlavě. Stačí to tak, jak je

Silničáři spolu s policisty řekli zvýšení rychlosti u Semetína jasné ne. Přidávám se. Zvýšit rychlost jízdy na kratičkém úseku ze vsetínských Bobrků k Jablůnce a obráceně by totiž bylo za současné situace hazardováním zejména se zdravím a životy lidí.

3.2.2016

Dobrý den, Valašsko

V době virtuální reality můžeme jen těžko dětem zakazovat používání všech těch chytrých telefonů, tabletů, androidů, a pro nás ve věkové kategorii 40+ jiných „mimozemských" vymožeností.

2.2.2016

Je příjemné vědět, že by vás hledali

Ztratit se na valašských kotárech či v kterýchkoliv jiných horách může být pro člověka neznalého dílem okamžiku. Tím spíše, jde-li o teprve devítiletého chlapce.

29.1.2016

Strasti vykoupí bezpečnost jízdy

Okamžik, kdy se silničáři pustí do opravy vsetínského nadjezdu Pionýrů, se blíží. Na tuto chvíli čekali řidiči i obyvatelé města řadu let.

27.1.2016

Led jako pastva pro oči i prokletí chodců

Chodníky pokryté nebezpečně kluzkým ledem přiměly ráno nejednoho chodce k výkonům, za něž by se nemusel stydět leckterý krasobruslař, akrobat či baletka.

26.1.2016

Stonožka nemudruje a raději něco dělá

Prvorepublikový duch ožívá ve Valašské Polance. Netvrdím, že v některé z polanských chalup babky u svíčky vyvolávají ducha kohosi ze zemřelých v té době. Na mysli mám spolkový život, který byl pro čas mezi světovými válkami pro česká města a vesnice příznačný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT