VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Názory z regionu

23.4.2016

Bez něj by nebyl Rožnov tím, čím je

Bratři Jaroňkové jsou pro Rožnovany pojem. Zakladatele skanzenu, tedy dnes správně Valašského muzea v přírodě, zná v Rožnově snad každý.

22.4.2016

Dobrý den, Valašsko

Valašské muzeum v přírodě, tedy pro nás laiky s láskou nesprávně označované jako skanzen, se rok od roku stává otevřenější pro širokou veřejnost. Přesně jak si to asi přáli i jeho zakladatelé bratři Jaroňkové. 

19.4.2016

Dobrý den, Valašsko

Takže už je to podepsané a slíbené. Ohněm zničený Libušín na Pustevnách se do tří let zaskvěje znovu v celé své kráse. Bohužel ale zde už nebudou originály mistra Alše, který tuto Jurkovičovu secesní roubenku tak krásně ozdobil. Nevadí. Život jde dál a zdařilá replika našince jistě neurazí.

15.4.2016

Ve Vsetíně si umějí dobrovolníků vážit

Už si nevzpomenu kde, ale někde jsem před časem četl, že nezištnou pomocí druhým si člověk může prodloužit život. Co je na tom pravdy, nevím, ale i kdyby to pravda nebyla, nemění to nic na faktu, že alespoň dobrý pocit touto cestou člověk jistě získá.

15.4.2016

Dobrý den, Valašsko

Fanoušci silných motorů už se nemohou dočkat. Sezona startuje právě tento víkend a není náhodou, že právě na Valašsku. V pořadí už 35. ročník rallye, kterou domácí jinak nenazvou než Valaška, je tady.

13.4.2016

Do Libušína se po dvou letech opět vrátí život

Letos na počátku března uplynuly dva roky od chvíle, kdy národní kulturní památku Libušín na Pustevnách pohltily plameny. V chatě z konce devatenáctého století vzala za své stovka vzácných vyřezávaných židlí, umělecky nejhodnotnější jídelna i sgrafita Mikoláše Alše.

12.4.2016

Raději drahou přehradu, než levné splávky a tůně

Suché zimy předcházejících let a tropická horka měsíců letních dělají vrásky prý hlavně vodohospodářům. Neboť kde není vody, není ani života, jak praví klasik. Však chtějí postavit na dolním toku Bečvy velkou přehradu za x miliard. Nádrž by měla zadržet povodňové vlny všeho druhu, a navíc by se měla stát zásobárnou vody. Jak k tomu nápadu došlo?

8.4.2016

Dobrý den, Valašsko

Coby milovník medových perníků všech velikostí a tvarů upřímně závidím anglické královně. Ne jejích požehnaných devadesát, nýbrž dar vsetínských cukrářek. Jenom při pohledu na fotografie té nádhery se mi sbíhají sliny a připomínám si jen tak pro uklidnění svých chuťových papil vůni medového perníku.

6.4.2016

Lidé věděli, proč řeky brzdí stavbou splavů

Jako mladý klučina jsem také býval rybářem. Dodnes si pamatuji to víkendové brzké ranní vstávání a výpravy s tátou k tiché řece zbarvené do oranžova právě vycházejícím sluncem.

5.4.2016

Ministerská medaile ve správných rukou

Osobně obdivuji každého, kdo se dá na učitelskou dráhu. Dobře si pamatuji, jací jsme ve školních lavicích byli. Pravda, nebyli jsme žádní velcí darebáci a učitelů jsme si uměli vážit. Ne jako je tomu v mnohých dnes medializovaných případech. Ale také jsme pedagogům dokázali nejednou řádně pocuchat nervy a pohnout žlučí.

2.4.2016

Názor regionu zůstává neměnný: Doly NE!

O černém bohatství, které ukrývá Důl Frenštát, už se napsalo mnoho řádků. Těžařská společnost OKD odhaduje zdejší zásoby uhlí na 1,6 miliardy tun. Důl je v takzvaném konzervačním režimu, což ovšem stojí společnost desítky milionů korun ročně.

1.4.2016

Dobrý den, Valašsko

Kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde. Alespoň takto vypadá zvenčí to nešťastné vypovězení smlouvy primáři očního oddělení Vsetínské nemocnice Michalu Zieglerovi. Za pravdu mu dal ale soudce, když nařídil vedení nemocnice, aby mu vyplatila ušlou mzdu.

1.4.2016

Šikovných učitelů si v Rožnově umí vážit

Starosta, farář a učitel platívali kdysi za nejváženější osoby na vesnici či ve městě. A někdy k nim bylo možné připočítat i hospodského. Pokud spolu tito tři až čtyři vycházeli dobře, prý se i obci vedlo právě tak. Postupem času ale jeden jako druhý na své vážnosti začali ztrácet.

29.3.2016

Na šmigrust vyrazili i dopravní policisté

Není to žádné překvapení, ale naopak každoroční a už tradiční jev. Jen co na Velikonoční pondělí vyrazí mezi domy ve městech a vsích koledníci, u hlavních silnic se objeví známé stříbrné vozy s reflexními prvky v modré a žluté barvě.

22.3.2016

Značky na přání jsou jen o svobodě volby

Už bezmála tři měsíce mohou majitelé vozidel žádat o registrační značky na přání. Očekávaný nápor zájemců o unikátní označení jejich plechových miláčků se ale na příslušných úřadech nedostavil.

18.3.2016

Jaro na silnicích už neurčují brouci

Dříve jsme si dělali legraci, že jaro se pozná na silnici tak, že se vyrojí brouci. Rozuměno námi zasvěcenými legendární VW brouk. Co jsme se tomu dětinskému vtípku nasmáli a dodnes, když vidím na cestě toho malého plechového fešáka, v duchu si řeknu: Jé, jaro už je tady!

17.3.2016

Návrat k tradicím není špatný směr

Výstavní prostory hornolidečského betléma zaplní od neděle desítky barevných a černobílých fotografií.

17.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Vidina opraveného Libušína se nám lehce rozplynula v mlhavé budoucnosti. Kdo nebo co za to může? Především nastavená pravidla. Před časem totiž hnala do kouta firmy, jež si bezohledně nadsazovaly zakázky o částky, které předražovaly realizace zadaných staveb o nekřesťanské peníze.

16.3.2016

Poctivý nekrade, jiný si cestu najde

Starat se o státní pokladnu důsledným vybíráním daní je základ práce každého ministra financí. Ten český si výrazný posun v bilanci slibuje od nedávno schváleného zákona o elektronické evidenci tržeb.

15.3.2016

Na tahu je radnice

Vsetínský biatlonový oddíl patří počtem svých členů mezi středně velké oddíly. Prozatím je to především oddíl dětí a dorostenců, už v příštím roce ale dorostou první juniorští závodníci.

15.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Přelez, přeskoč, nepodlez. Slavný výrok zakladatele Sokola Miroslava Tyrše mě napadne vždy, když čtu o nějakém tom sportovním výkonu. Když si lidé sahají až na dno svých sil a překonávají nejenom rekordy, ale také sami sebe, cítím velký respekt.

12.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Opět, stejně jako před lety, projíždí Vsetínem auto hrající na celou ulici Stávajte, ogaři, bitva začíná, nad hlavou vlaje nám vlajka Vsetína… Z tlampače zní hlas plný naděje, který zve všechny Vsetíňany k návštěvě tohoto mače.

12.3.2016

Nesoudit a pomoci, to je nejvíce třeba

Často se říká, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Jistě, je to jen rčení a osobně si myslím, že je myšlené spíše obrazně.

11.3.2016

Šest milionů vniveč, úřad oči nepřivírá

Bohužel už není cesty zpátky. Je prakticky jisté, že Janová bude muset zaplatit více než šest milionů korun, které by za vesnici v ideálním případě uhradila Evropská unie.

11.3.2016

Dobrý den, Valašsko

V pondělí se dožije významného životního jubilea valašská malířka na sklo paní Jana Dočkalová-Kobzáňová. Její tvorba mě provází už od dětství. Mám rád její zbojníky, tanečníky a muzikanty. Aj chalúpky a zvoničky. Raduji se z jejích betlémů.

10.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Opět jsem se ujistil, že je skvělé, že máme v okrese tolik mladých sportovců a že je má kdo vést. Galavečer Nejúspěšnější sportovec roku nabídl to nejlepší, co v současné době valašský sport může nabídnout.

9.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Pana Julka Ficka jsem poprvé potkal ještě jako elév týdeníku Region Valašsko (pro pamětníky, to bylo to modré) na konci 90. let minulého století. Byl jsem v té době sportem nepolíbený, proto mě vždy překvapilo, když dorazil na svém kole do redakce a sporťáci se mohli přetrhnout, aby se mu vlichotili.

5.3.2016

Buďme ohleduplní, ať nemusíme litovat

Pověstný začarovaný kruh připomíná situace s parkováním na městských sídlištích. Aut v domácnostech stále přibývá, mnozí lidé navíc k domům parkují vedle vlastních i vozidla firemní.

4.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Včera uběhly dva roky od okamžiku, kdy vzplála nejkrásnější stavba v Beskydech. Jurkovičův Libušín. 

3.3.2016

Dobrý den, Valašsko

Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT